Otroci iz vrtca Hans Christian Andersen in hokejisti HK Olimpija so skupaj s Slovenskimi železnicami in Mestno občino Ljubljana poskrbeli, da bo železniško postajališče Dolgi most v Ljubljani odslej krasilo cvetje sončnic. Skupnostni projekt, ki je lansko leto prejel mednarodno priznanje kot najboljša nacionalna zelena kampanja v Evropi, letos nadaljuje svojo trajnostno zgodbo v 14 slovenskih občinah.
Skupnostna iniciativa za trajnostno prihodnost
Slovenske železnice, po uspehu lanske izvedbe, nadaljujejo vseslovenski projekt sejanja sončnic, ki povezuje trajnostno mobilnost, lokalne skupnosti in skrb za biodiverziteto. V Ljubljani so se sončnice sejali otroci iz vrtca Hans Christian Andersen ob podpori hokejistov HK Olimpija ter predstavnikov Slovenskih železnic in Mestne občine Ljubljana.
Letošnji govornici na dogodku sta bili Lea Stojanović, vodja Odseka za razvoj podeželja pri Mestni občini Ljubljana, in Nina Ilič, koordinatorka mreže Api vrtcev in šol Apis Retis. Stojanovićeva je poudarila priložnost za povezovanje podeželja, trajnostnega razvoja in vzgoje najmlajših, medtem ko je Iličeva predstavila program Api vrtec, kjer otroci spoznavajo pomen opraševalcev in sobivanje z naravo.
Otroci in narava – učna priložnost
Otroci so pokazali svoje znanje o čebelah, metuljih, muhah trepetalkah in drugih opraševalcih, kar je ključnega pomena za izobraževanje o okoljski odgovornosti. Med dogodkom so zapeli pesem Od cveta do cveta, kar je še dodatno poudarilo pomen narave in opraševalcev v našem življenju.
Konec prepoznan na evropski ravni
Projekt Sejemo sončno prihodnost je presegel meje Slovenije in postal prepoznan v evropskem prostoru. Leta 2025 je prejel mednarodno nagrado za najboljšo nacionalno zeleno kampanjo v Evropi, v okviru nagrad European Travel Commission – Rail Tourism Awards. V začetku letošnjega leta je bil predstavljen tudi v Evropskem parlamentu v Bruslju kot primer uspešnega povezovanja različnih področij za bolj trajnostno prihodnost.
Letošnje setve potekajo v 14 občinah po Sloveniji, vključno z Domžalami, Grosupljem, Ivančno Gorico, Laškim, Sevnico, Divačo, Šmartnim ob Paki, Celjem, Kočevjem, Ljubljano, Medvodami, Dravogradom, Velenjem in Osluševci pri Ormožu. Projekt dokazuje, da lahko tudi preprosta dejanja, kot je sejanje sončnic, povežejo ljudi, lokalne skupnosti in različne organizacije v skupni zgodbi o bolj trajnostni prihodnosti. Semena za vse lokacije je zagotovilo podjetje SAATBAU eGen.
Sončnice, ki bodo v prihodnjih mesecih zacvetele ob železniški infrastrukturi, niso le estetski dodatek krajini, ampak tudi pomemben vir hrane za čebele in druge opraševalce. S svojo medovitostjo prispevajo k večji biotski raznovrstnosti, s svojo usmerjenostjo k soncu pa simbolizirajo optimizem in rast.
Projekt kaže, kako lahko majhna dejanja prinesejo velike spremembe, saj sončnice simbolizirajo optimizem, rast in pogled v prihodnost.