Na pobočju Vršičev v občini Kamnik se je v soboto odvijala tragična nesreča, ki je pretresla slovensko planinsko skupnost. Skala je padla na alpinista v navezi, kar je imelo usodne posledice. Kljub hitremu odzivu reševalcev, ki so poškodovanega alpinista s helikopterjem prepeljali v dolino, je zdravnik potrdil njegovo smrt.
Ostali člani alpinistične skupine so uspeli varno sestopiti po peš poti in se umakniti pred bližajočo se nevihto.
Podrobnosti o nesreči
Uprava RS za zaščito in reševanje je sporočila, da se je nesreča pripetila v soboto okoli 16. ure. Na pobočju Vršičev, kjer je skala nenadoma padla, je bila skupina alpinistov v navezi. Gorski reševalci iz GRS Kamnik so na kraju dogodka nemudoma začeli z nudenjem prve pomoči.
Kljub njihovim prizadevanjem in podpori dežurne ekipe GRS Brnik, ki je s helikopterjem izvedla prevoz do Korošice in nato v dolino, je dežurni zdravnik NMP Kamnik na koncu potrdil smrt alpinista.
Reakcija in varnostni ukrepi
Ostali alpinisti so po incidentu uspeli varno sestopiti po peš poti in se tako izognili dodatni nevarnosti, ki jo je predstavljala bližajoča se nevihta. Takšne nesreče ponovno opozarjajo na nepredvidljive nevarnosti, ki jih prinaša alpinizem, ter na nujnost doslednega upoštevanja varnostnih ukrepov v gorah.
Slovenska gorska reševalna služba in druge pristojne organizacije nenehno izobražujejo javnost o varnem gibanju v gorah ter o pomembnosti primerne opreme in pripravljenosti.
Smrt alpinista je pretresla mnoge, ki so ga poznali, pa tudi širšo javnost, ki razume tveganja, povezana z alpinizmom.
Alpinizem, čeprav plemenit šport, prinaša s seboj tudi tveganja, ki jih ni mogoče vedno predvideti. To nas opominja na krhkost človeškega življenja in na pomen skrbnega načrtovanja ter pripravljenosti na morebitne nevarnosti.