Grajski hrib v Ljubljani zaprt zaradi sanacijskih del

Ljubljanski grad iz sisenskega zvonika Ljubljanski grad iz sisenskega zvonika
Ljubljanski grad, vir: Wikipedija

Ljubljana se bo v petek ponovno soočila z zaprtjem Grajskega hriba, saj bodo potekala zaključna dela v okviru projekta sanacije pobočja. Območje bo zaprto od 7. do predvidoma 18. ure. Na lokaciji bodo potekali helikopterski preleti, ki bodo omogočili transport zaščitnih mrež.

Zapora bo vplivala na večino območja vzpetine v središču prestolnice. Mestna občina Ljubljana je sporočila, da bodo popolne zapore vzpostavljene na osmih točkah, vključno z Osojno potjo, Cesto slovenskih kmečkih uporov in Grajskim drevoredom.

Helikopterski preleti in vremenske razmere

V prihodnjih dneh bodo izvajalci s helikopterji tovorili kolute zaščitnih mrež, kar pomeni, da bo območje Grajskega hriba zaprto za obiskovalce. Če bodo vremenske razmere neugodne, zlasti močan veter, bodo prelete prekinili in nadaljevali naslednji dan. Načrtovanje in prilagodljivost sta ključna, saj bo dokončna namestitev zaščitne mreže pogojena z vremenskimi razmerami.

Dostop do Ljubljanskega gradu

V času zapore bo dostop do Ljubljanskega gradu mogoč le z vzpenjačo, medtem ko bodo druge poti na južni in vzhodni strani Grajskega hriba prehodne. Fizično varovanje bo zagotovljeno, da prepreči nepooblaščen vstop na zaprta območja.

Zadnji koraki sanacije

Po končanih helikopterskih preletih bodo v naslednjem tednu, odvisno od vremena, sledila zaključna dela, ki ne bodo vplivala na obiskovalce. V tem času bodo poti po Grajskem hribu prosto prehodne. Projekt sanacije, ki se je začel decembra lani s pripravljalnimi deli in januarja z sečnjo drevja, bo z namestitvijo zaščitne mreže dosegel svoj vrhunec.

Sanacija grajskega pobočja je ključna za zagotovitev večje varnosti prebivalcev in objektov pod njim ter za dolgoročno stabilnost gozda na tem območju. V preteklih letih so se izvajala različna pripravljalna dela, vključno z uporabo helikopterjev, kar je zahtevalo zapiranje območja. Ta projekt je del širših prizadevanj za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Ljubljanskega gradu.

Učinki na obiskovalce in turizem

Ljubljanski grad, ki je lani privabil skoraj 1,3 milijona obiskovalcev, je pomembna turistična destinacija. Zaprtje območja zaradi sanacijskih del lahko začasno vpliva na obisk, vendar dolgoročne koristi, kot so večja varnost in ohranitev zgodovinskega okolja, odtehtajo trenutne nevšečnosti.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja