Horjulski občinski svetniki zreducirani na sedem

Obcinski trg Horjul Obcinski trg Horjul
Občinski trg Horjul, vir: Občina Horjul

V majhni občini Horjul, ki leži v bližini Ljubljane, so se odločili za zmanjšanje števila občinskih svetnikov z enajstih na zgolj sedem. Razlog za to ni varčevanje, temveč neskladje njihovega odloka o volilnih enotah z Ustavo Republike Slovenije. Ministrstvo za javno upravo je občino opozorilo, da je potrebno ukrepati.

V Horjulu so se soočili s pravnimi težavami, saj njihov obstoječi sistem ni bil v skladu z ustavnimi zahtevami glede volilnih enot. Prej je vsaka vas imela svojega predstavnika, kar pomeni, da je bilo devet volilnih enot. Največji kraji, Horjul in Vrzdenec, sta imela po dva svetnika, medtem ko so manjši kraji, kot je Samotorica z 70 prebivalci, imeli enega. Če bi želeli Samotorici omogočiti svojega svetnika, bi moral imeti Horjul skupno kar 28 svetnikov.

Širši kontekst in druge občine

Horjul ni edina občina s takšnimi težavami. Ustavno sodišče je postavilo, da so med volilnimi enotami dovoljena odstopanja do 10 odstotkov volivcev na svetnika. Po podatkih ministrstva je v Sloveniji kar 65 občin, ki niso usklajene s temi pravili, večinoma gre za manjše občine. Trenutno se 28 občin ukvarja z usklajevanjem svojih predpisov.

Naslednje lokalne volitve bodo predvidoma jeseni 2026. Če občine ne bodo uskladile svojih predpisov, bi lahko vlada predlagala ustavnemu sodišču razveljavitev določenih določb, kar bi lahko ogrozilo izvedbo volitev. V Horjulu so imeli tri možnosti: razdelitev na štiri volilne enote, uvedbo proporcialnega sistema ali ohranitev večinskega sistema z zmanjšanjem števila svetnikov na sedem.

Praktične posledice in finančni učinki

Na naslednjih volitvah bodo v Horjulu volili po enotnem volilnem listu za celotno občino. Za kandidaturo bo potrebno zbiranje podpisov vseh občanov, ne glede na kraje. Direktorica občinske uprave Urška Marolt Bovha je pojasnila, da finančne posledice ne bodo bistvene, saj svetniki prejemajo simbolična nadomestila. Stroški bodo sicer nižji za 36 odstotkov, vendar to ne bo imelo večjega vpliva na občinski proračun.

Strah pred zapostavljenostjo manjših krajev

Med sedanjimi svetniki obstaja skrb, da bodo manjši kraji izgubili vpliv. Želijo ohraniti nekakšen odbor, ki bi obravnaval ključne odločitve, kot so proračun in prostorski načrt, preden bi te prišle na občinski svet. Vendar pa še ni odločeno, kako bo potekal dialog med vaškimi odbori in svetniki.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja