Na novinarski konferenci, ki se je odvila 11. marca 2025, je ljubljanski župan Zoran Janković napovedal potencialno omejitev kratkoročnega oddajanja stanovanj turistom le na poletna meseca, julij in avgust. Razlog za to je vključitev v nov zakon o gostinstvu, ki predvideva omejitev na največ 60 dni kratkoročnega oddajanja nepremičnin v večstanovanjskih stavbah. Ukrep naj bi imel pomemben vpliv na turistično ponudbo mesta.
Inštitut 8. marec je na ljubljanskega župana naslovil javno pismo, v katerem poziva k bolj pravičnemu obračunavanju nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ) v primerih kratkoročne oddaje nepremičnin. Inštitut trdi, da bi Mestna občina Ljubljana morala bolj strogo nadzirati to področje in predlagati spremembe odloka, ki bi takšno oddajanje obdavčile višje.
“Pismo se lepo bere in je všečno, je pa neizvedljivo v naslednjih treh letih,” je na konferenci dejal župan Janković.
Župan je pojasnil, da mestna oblast ne more enostavno spremeniti samo ene točke odloka, saj bi morali obravnavati celotno področje NUSZ-ja. Novi odlok, ki bi bil v skladu z njihovimi načrti, ne bo sprejet pred letom 2030.
Stanovanjski projekti in demografski trendi
V zadnjem desetletju se je število prebivalcev Ljubljane povečalo za približno pet odstotkov, kar pomeni približno 15.000 novih prebivalcev. Župan Janković poudarja, da je edina pot do nižjih cen nepremičnin povečanje ponudbe. Ljubljanska občina trenutno gradi skoraj 300 javnih neprofitnih stanovanj, medtem ko je v procesu gradnje 2000 stanovanj za trg.
Gradnja novih stanovanjskih projektov, kot je največji mestni projekt na Povšetovi ulici s 361 stanovanji, je ključna za dosego tega cilja. Janković je optimističen glede vpliva teh projektov na znižanje cen nepremičnin.
Glede na trenutne omejitve mestne občine v nadzoru kratkoročnega oddajanja bo potrebna pomoč države, je prepričan župan. Dodal je, da je Ljubljana trenutno v največjem razvojnem ciklu v času samostojne države, s približno 150 mestnimi projekti v različnih fazah izvedbe.
Odziv Inštituta 8. marec
Inštitut 8. marec se ne strinja z županom in meni, da za pravičnejšo obdavčitev ni treba čakati do leta 2030. Po njihovem mnenju bi bilo mogoče odlok, ki bi vseboval samo en popravek, spremeniti takoj. Inštitut se zavzema za hitro ukrepanje tam, kjer ureditev ni ustrezna.
V odzivu so izrazili upanje, da bodo od občine dobili odgovore na vsa vprašanja glede NUSZ-ja, ki so jih zastavili. Zanima jih predvsem, koliko stanovanjskih nepremičnin je odmerjen NUSZ glede na dejansko rabo, ki se razlikuje od prostorskega načrta.
Vprašanje kratkoročnega oddajanja stanovanj v Ljubljani ostaja aktualno in sporno. Mestna občina in Inštitut 8. marec imata različne poglede na pristop k reševanju tega vprašanja, kar bo verjetno ostalo tema razprav tudi v prihodnosti.