V osrčju slovenskega glavnega mesta se prometna slika drastično spreminja. Raziskava o mobilnosti v Ljubljani in njeni okolici, izvedena v začetku leta 2025, razkriva, da se prebivalci vse bolj odločajo za osebne avtomobile, medtem ko je uporaba javnega prevoza v upadu. Ljubljana se sooča z rastjo števila avtomobilov hitreje kot prebivalstva, kar strokovnjake poziva k nujnim investicijam v infrastrukturo.
Vzroki za spremembe v mobilnosti
Podatki o mobilnosti razkrivajo, da se število potnikov na avtobusih Ljubljanskega potniškega prometa zmanjšuje kljub povečevanju števila prebivalcev in delovnih mest. LPP je v letu 2013 prepeljal 40.631.336 potnikov, medtem ko je leta 2023 ta številka padla na 34.368.492. Simon Koblar z Urbanističnega inštituta RS opozarja, da ukrepi za izboljšanje javnega prevoza očitno niso zadostni za ohranjanje ali povečanje števila potnikov.
Simon Koblar, Urbanistični inštitut: “Leta 2013 je bilo v mestnem prometu prepeljanih 40.631.336 potnikov, leta 2023 pa 34.368.492. Število voženj je upadlo kljub povečanju števila prebivalcev in delovnih mest.”
Reakcije potnikov in zadovoljstvo
Kljub zmanjšanemu številu potnikov ostaja zadovoljstvo med uporabniki mestnih avtobusov visoko. Skoraj 70 odstotkov anketirancev je z izkušnjo vožnje nadpovprečno zadovoljnih, kar kaže na kakovost storitve. Le 8 odstotkov vprašanih je izrazilo nezadovoljstvo, kar nakazuje, da problem leži predvsem v privabljanju novih uporabnikov.
Prihodnost mobilnosti v Ljubljani
Strokovnjaki opozarjajo, da je za izboljšanje konkurenčnosti javnega prevoza nujno vlagati v infrastrukturo in izboljšati pogoje za potnike. Predlagajo uvedbo rumenih pasov za avtobuse, kar bi lahko povečalo hitrost in zanesljivost mestnega prevoza ter pripomoglo k zmanjšanju prometne gneče.
Vse več prebivalcev se sicer odloča za kolesarjenje in pešačenje, kar kaže na pozitivne trende trajnostne mobilnosti. Kljub temu pa brez celovitih ukrepov za izboljšanje javnega prevoza pričakujemo nadaljnjo rast avtomobilskega prometa.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana