Dom starejših občanov (DSO) Tabor v Ljubljani se sooča z resno kadrovsko krizo. Da bi olajšali to težavo, so se odločili za inovativno rešitev: zaposlitev šestih delavk iz Nepala. Te bodo začele delati do konca marca, če bodo uspeli urediti vse potrebne dokumente in stanovanja. Pri komunikaciji bo pomagala umetna inteligenca, ki bo prevajala pogovore.
Kadrovska kriza in izzivi
V slovenskih domovih za starejše je trenutno več kot 900 praznih postelj, saj primanjkuje bolničarjev, negovalcev in medicinskih sester. Na sprejem v DSO čaka več tisoč ljudi. “Kamor koli se obrnete, nihče se ne odziva,” je za RTV SLO dejala Zlata Marin, direktorica DSO Tabor Ljubljana. Lani se je upokojilo 13 zaposlenih, kar je še dodatno obremenilo obstoječe osebje.
Posledice pomanjkanja kadra
V DSO Tabor je zaradi pomanjkanja kadra praznih kar 40 postelj, kar povzroča izpad prihodkov. “Če bi imeli še več praznih postelj, ne bi mogli kriti stroškov, niti plač,” je pojasnila Marin. V iskanju rešitev se je odločila za pridobivanje kadra iz tujine, konkretno iz Nepala.
Nepalske delavke in njihova vloga
Nepalske delavke bodo delale kot oskrbovalke, strežnice in čistilke. Direktorica Marin upa, da bodo začele delati do konca marca, saj so že uspeli urediti nekaj sob za njihovo nastanitev, podobno študentskemu domu. “Govorijo angleško, zato bomo uporabili umetno inteligenco za prevajanje,” je dodala Marin.
Izkušnje iz tujine
Marin je pozvala državo, naj zagotovi nastanitev za tuj kader, kar se je v tujini izkazalo kot učinkovita rešitev. “Namesto gradnje desetih novih domov bi morda del denarja preusmerili v zagotavljanje stanovanj,” je predlagala.
Pogled v prihodnost
Če se bo izkazalo, da je ta rešitev uspešna, bodo v DSO Tabor razmislili o zaposlitvi dodatnih delavcev iz tujine. Ta korak bi lahko pomenil novo poglavje v reševanju kadrovske krize v slovenskih domovih za starejše.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana