Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je napovedal širitev programov cepljenja, ki zdaj vključujejo tudi cepljenje proti noricam in klopnemu meningoencefalitisu. Na novinarski konferenci, ki je potekala v Ljubljani, so strokovnjaki poudarili pomen cepljenja kot najboljše naložbe v javno zdravje. Povečanju precepljenosti proti gripi in HPV sledijo novi koraki v boju za boljšo zaščito prebivalstva.
Cepljenje igra ključno vlogo pri varovanju zdravja skupnosti. Na novinarski konferenci so strokovnjaki poudarili, da je cepljenje eden izmed najučinkovitejših načinov preprečevanja širjenja nalezljivih bolezni. S širjenjem programov cepljenja se NIJZ namreč odziva na potrebe javnosti in se prilagaja epidemiološkim razmeram.
Norice in klopni meningoencefalitis: Dve bolezni, ki ju je treba obvladovati
Norice in klopni meningoencefalitis sta bolezni, ki ju lahko učinkovito nadzorujemo s pravim pristopom k cepljenju. Norice, znane po svoji visoki nalezljivosti, lahko povzročijo resne zaplete, zlasti pri odraslih in osebah z oslabljenim imunskim sistemom. Klopni meningoencefalitis, ki ga prenašajo klopi, pa lahko vodi do hudih nevroloških posledic, če se ne zdravi pravočasno.
Statistika in trenutne razmere
Podatki kažejo na pozitiven trend precepljenosti v Sloveniji, kar je spodbudilo NIJZ k dodatnim ukrepom. Povečanje precepljenosti proti gripi in HPV je spodbudilo razširitev programov cepljenja, ki zdaj vključujejo tudi norice in klopni meningoencefalitis. Strokovnjaki opozarjajo, da je ključno zagotavljati dostopnost cepiv za vse starostne skupine, zlasti za ranljive skupine prebivalstva.
Strokovne izjave in priporočila
Marta Grgič Vitek, nacionalna koordinatorica cepljenja, je poudarila, da je cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu še posebej pomembno zaradi povečanega števila obolelih v zadnjih letih.
“Zagotavljanje dostopnosti in ozaveščanje javnosti o pomembnosti cepljenja sta naša ključna cilja,” je dejala na konferenci.
Prihodnji koraki in pričakovanja
NIJZ načrtuje nadaljevanje ozaveščevalnih kampanj in tesno sodelovanje z zdravstvenimi ustanovami, da bi zagotovili kar najširšo precepljenost. Poleg tega bodo spodbujali cepljenje tudi v lekarnah, kar bo olajšalo dostop do cepiv za širšo javnost.
Kako bodo ti ukrepi vplivali na javno zdravje, bo pokazal čas, vendar so strokovnjaki prepričani, da je širitev programov cepljenja korak v pravo smer za boljšo zaščito zdravja prebivalstva.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana