Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije je v letu 2025 napovedalo, da bo v prihajajočem študijskem letu 2025/26 na voljo 25 štipendij za specializacijo iz družinske in urgentne medicine. Odredba, ki bo določila poklice s štipendijami, je trenutno v pripravi.
Glavni cilj te pobude je izboljšati kadrovsko stanje v zdravstvu in spodbuditi zanimanje za te ključne specializacije. Zakaj je to pomembno? Ker se s temi ukrepi ministrstvo odziva na pereče pomanjkanje zdravnikov na teh področjih.
V sekciji za urgentno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu so na ministrstvo naslovili odprto pismo, v katerem izrazili zaskrbljenost zaradi sprememb v sistemu nujne medicinske pomoči (NMP). Poudarili so, da kljub obljubam še ni bil izveden noben konkreten ukrep za reševanje pomanjkanja urgentnih zdravnikov.
Odziv ministrstva: Novi ukrepi
Na ministrstvu so za STA pojasnili, da so že sprejeli več sistemskih ukrepov za reševanje pomanjkanja urgentnih zdravnikov. Med drugim so spremenili koncept delovanja službe NMP in določili strateške točke z neprekinjeno prisotnostjo zdravnika NMP. Uvedli so specializacijo za diplomirane zdravstvenike reševalce in uredili dodatna plačila za zdravnike, ki delajo nad zakonsko določenimi obveznostmi.
Problematika specializacije v poznejših letih
V odprtem pismu je bila izpostavljena tudi potreba po omogočanju specializacije iz družinske medicine za urgentne zdravnike v zrelih letih. Na ministrstvu menijo, da je ta ukrep pozitiven, ker zdravnikom omogoča odločitev o lastni karierni poti. O tem predlogu še razpravljajo, saj še ni dokončno oblikovan.
Ministrstvo pripravlja strategijo kadrov v zdravstvu, ki bo vključevala promocijo posameznih poklicev. Na spomladanskem razpisu specializacij zdravnikov je bilo določeno 22 mest za specializacijo iz urgentne medicine. Glavna težava tega področja ostaja pomanjkanje specialistov urgentne medicine, predvsem v urgentnih centrih.
Razlike v obremenitvah zdravnikov
Po mnenju ministrstva je različno število urgentnih zdravnikov po bolnišnicah posledica sistemskega pomanjkanja zdravnikov in odnosa posameznih ustanov do urgentnih zdravnikov. V zdravstvenih domovih, kjer so obremenitve manjše, specialisti urgentne medicine pogosto rešujejo službo NMP. Bolnišnice pa pomanjkanje specialistov rešujejo z dodatnim obremenjevanjem specializantov urgentne medicine, ki se nato raje zaposlijo v zdravstvenih domovih, kjer pa njihovega znanja ne morejo optimalno izkoristiti.