V Ljubljani je bila predstavljena novela zakona o vrtcih, ki prinaša pomembne spremembe za vključevanje otrok iz ranljivih skupin v sistem predšolske vzgoje. Minister za vzgojo in izobraževanje, Vinko Logaj, je na novinarski konferenci pojasnil, da zakon sledi cilju zagotavljanja kakovostne predšolske vzgoje in optimalnega razvoja otrok. Novela prinaša izboljšave za otroke iz romskih naselij ter otroke s posebnimi potrebami.
Minister Logaj je poudaril, da novela zakona prinaša pomembne posodobitve, ki naslavljajo pomanjkljivosti trenutnega sistema predšolske vzgoje. Cilj je krepitev javne mreže vrtcev in spodbujanje vključevanja otrok iz ranljivih skupin. Ena izmed ključnih novosti je uvedba 240-urnega programa, namenjenega otrokom s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami, ki ga lahko predlaga center za socialno delo.
Pravna podlaga za vpis in izpis otrok
Pomembna novost novele je tudi pravna podlaga, ki omogoča, da o vpisu ali izpisu otroka iz vrtca lahko odloča le eden od staršev, v primeru, da predloži potrdilo centra za socialno delo o nasilnem vedenju drugega starša. Ta sprememba je namenjena zaščiti otrok in olajšanju postopkov za starše v težkih družinskih razmerah.
Fleksibilni normativi in jezikovna podpora
V okviru novele zakona ostaja ohranjen fleksibilni normativ, ki občinam omogoča, da povečajo število otrok v vrtčevskih skupinah. Vendar pa bodo kriteriji za takšna povečanja natančno določeni z novim pravilnikom. Ti kriteriji vključujejo primere, kjer je v oddelku več otrok, katerih materni jezik ni slovenščina, ali kjer so otroci, ki potrebujejo dodatno jezikovno podporo ali imajo posebne potrebe.
Financiranje zasebnih vrtcev in podeljevanje koncesij
Novela zakona ureja tudi financiranje zasebnih vrtcev. Do sedaj je veljalo, da zasebni vrtci lahko pridobijo koncesijo z vpisom v razvid zasebnih vrtcev in na osnovi dejavnosti izstavijo račun občini. Logaj je pojasnil, da ostaja 85-odstotno financiranje za zasebne vrtce, ki izvajajo programe po posebnih pedagoških načelih, nespremenjeno. Koncesije bodo podeljene za obdobje od sedem do petnajst let.
Posebni programi za romske otroke
Logaj je izpostavil, da so 240-urni programi posebej namenjeni romskim otrokom, ki živijo v naseljih, kjer bodo občine določile šole za izvajanje teh programov. Cilj je vključiti otroke iz socialno deprivilegiranih okolij v vrtec pri petih letih, kar bo prispevalo k njihovemu uspešnemu prehodu v osnovno šolo.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana