Nataša Pirc Musar, predsednica republike, je v državni zbor poslala predlog za imenovanje Dijane Možina Zupanc na mesto varuhinje človekovih pravic. Kljub temu, da kandidatka še nima zagotovljene dvotretjinske večine, je predsednica odločena, da je Možina Zupanc primerna izbira za to pomembno funkcijo.
Dijana Možina Zupanc trenutno opravlja vlogo namestnice varuha človekovih pravic, kjer se osredotoča na področja socialne varnosti, zdravstva, okolja in stanovanjske politike. Njena poklicna pot je zaznamovana z delom v neodvisnih institucijah, kjer se je posvetila zaščiti človekovih pravic. Predsednica republike je v svoji izjavi poudarila, da Možina Zupanc izpolnjuje najvišje standarde strokovnosti, vodstvenih sposobnosti in osebne integritete.
Postopek imenovanja
Predlog za imenovanje Možina Zupanc je bil sprejet po več kot šestih krogih posvetovanj s poslanskimi skupinami, predstavniki narodnih skupnosti in nepovezanimi poslanci. Predsednica je vsem poslanskim skupinam, ki še niso sprejele odločitve, apelirala, naj ponovno premislijo in podprejo imenovanje Možina Zupanc.
Mednarodni kontekst
Imenovanje novega varuha človekovih pravic je ključnega pomena za ohranitev najvišjega statusa A po Pariških načelih, kar krepi ugled Slovenije na področju varovanja človekovih pravic. Predsednica opozarja, da zamuda pri imenovanju lahko ogrozi ta status, kar bi negativno vplivalo na mednarodni položaj Slovenije.
Koalicijske stranke Svoboda, SD in Levica so že izrazile podporo Možini Zupanc, medtem ko se opozicijska NSi še ni opredelila. V preteklosti je Možina Zupanc že pridobila podporo poslancev za mesto namestnice varuha, kar kaže na njeno sprejetost med političnimi akterji.
Družbena odgovornost
Predsednica republike poudarja pomen čimprejšnjega imenovanja nove varuhinje kot skupne odgovornosti vseh sodelujočih v procesu. To vidi kot ključno za ohranitev demokratičnih standardov in ugleda Slovenije v mednarodni skupnosti.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana