Več kot polovica dijaških domov v Sloveniji deluje brez osnovne varnostne opreme, kot so požarni alarmi in tehnična oprema. Kljub zakonski neobveznosti za namestitev te opreme, ministrstvo za vzgojo in izobraževanje napoveduje spremembe zakonodaje, da bi izboljšali varnost v teh objektih. Minister Vinko Logaj poudarja potrebo po boljši zaščiti dijakov, medtem ko ravnatelji domov trdijo, da delujejo skladno s predpisi.
V zgodnjih jutranjih urah je hud požar zajel Dijaški dom Ivana Cankarja na Poljanski 26. Gasilci so hitro intervenirali in evakuirali vse stanovalce, kar skupaj znaša 363 oseb. Vendar pa je bilo zaradi intenzivnosti požara 11 ljudi hospitaliziranih, od tega so štiri osebe utrpele zastrupitve z monoksidom, njihovo stanje pa je trenutno stabilno. Tri osebe so utrpele hude poškodbe. Ena oseba je v kritičnem stanju zaradi hudih opeklin in se bori za življenje, dve pa sta utrpeli zlome hrbtenice in skočnice, kar je zahtevalo nujne operacije na travmatološkem oddelku UKC Ljubljana. Obe osebi sta poškodbe dobili pri skoku skozi okno zaradi bežanja pred ognjem. Preostali poškodovanci so prejeli nujno medicinsko oskrbo in so v stabilnem stanju na Internistični prvi pomoči in Pediatrični kliniki.
Pomanjkanje varnostne opreme v dijaških domovih
V Sloveniji kar 17 od 34 dijaških domov nima nameščenih požarnih alarmov ali druge tehnične opreme za obveščanje o nevarnostih. Po sedanjih predpisih namestitev te opreme ni obvezna, kar za stavbe, kot je dijaški dom na Poljanski, pomeni, da so brez osnovnih varnostnih ukrepov, kot so alarmi in požarne stopnice. V dijaškem domu na Poljanski, kjer je danes gorelo, imajo dva izhoda, a so brez požarnih stopnic.
Minister Logaj napoveduje spremembe
Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je ob nedavnih dogodkih napovedal pobudo za spremembo zakonodaje glede požarne varnosti v objektih, ki delujejo 24 ur dnevno. Čeprav to področje formalno ne spada pod njegovo ministrstvo, meni, da je treba izboljšati varnostne standarde v dijaških domovih. “V objektih, kjer prebivajo dijaki, je nujno potrebna namestitev ustrezne tehnične opreme,” je dejal Logaj.
Ravnatelji trdijo, da sledijo zakonodaji
Šemso Mujanović, ravnatelj Dijaškega doma Ivana Cankarja, je poudaril, da njihova stavba deluje v skladu z veljavnimi predpisi. Navaja, da imajo vzpostavljeno protipožarno zaščito, kot jo zahteva zakonodaja, vendar alarmov in javljalnikov požara nimajo. “Naše protipožarne zaščitne ukrepe redno posodabljamo in izvajamo požarne vaje,” je za 24.ur dodal Mujanović.
Kljub pomanjkljivostim v opremi se v dijaških domovih redno izvajajo požarne vaje. Dijaki so seznanjeni s požarnim redom, čeprav nimajo posebnih vaj za uporabo gasilnih aparatov. Pomanjkanje tehnične opreme tako ostaja odprto vprašanje, ki ga bo potrebno nasloviti z novimi predpisi in izboljšanjem varnostnih standardov.
Nujnost izboljšanja varnostnih ukrepov v dijaških domovih je postala očitna, saj trenutna zakonodaja ne zagotavlja zadostne zaščite dijakov. Pričakovati je, da bodo predlagane zakonodajne spremembe naslovile to pomanjkljivost in povečale varnost v teh ustanovah. Medtem ostaja vprašanje, kako hitro bodo ti ukrepi dejansko implementirani in ali bodo zagotovili zadostno zaščito za vse prebivalce dijaških domov.
Spletno uredništvo