V Ljubljani so v zadnjem času zabeležili skrb vzbujajoče število primerov gonoreje in sifilisa, kar nakazuje na širši trend porasta spolno prenosljivih bolezni v Sloveniji. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v letu 2023 prišlo do občutnega povečanja teh okužb, pri čemer so v ospredju predvsem moški. Ugotovimo, kaj to pomeni za javno zdravje in kakšne ukrepe lahko sprejmemo.
Trendi v Evropi in Slovenija
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je opozoril na dramatičen porast spolno prenosljivih okužb, kot sta gonoreja in sifilis, po vsej Evropi. Leta 2023 je bilo v Evropi zabeleženih skoraj 100.000 primerov gonoreje, kar predstavlja 300-odstotno povečanje od leta 2014. Podobno se je število primerov sifilisa podvojilo. V Sloveniji pa se poleg gonoreje in sifilisa soočamo tudi z visokim številom klamidijskih okužb, čeprav njihov porast ni tako izrazit.
V Sloveniji je bilo leta 2023 prijavljenih 1332 primerov spolno prenosljivih okužb, brez primerov HIV, hepatitisa B in C. Najpogostejše so bile genitalne bradavice. Gonoreja je bila zabeležena v 273 primerih, kar je sicer 18 % manj kot leto prej, a še vedno petkrat več kot pred desetletjem. Sifilis je dosegel najvišjo raven v zadnjem desetletju s 78 prijavljenimi primeri.
Dejavniki porasta
Porast okužb bi lahko pripisali večjemu obsegu testiranj, a tudi vse bolj tveganemu spolnemu vedenju, vključno z manjšo uporabo kondomov. NIJZ opozarja, da dejansko število okužb morda ni ustrezno predstavljeno zaradi pomanjkanja simptomov ali neprijavljanja zdravnikom.
Ljubljanska regija izstopa po najvišji incidenci gonoreje in sifilisa, pri čemer so okužbe bolj razširjene med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Zaskrbljujoče je, da se gonoreja vse bolj širi tudi med mladimi ženskami, starimi med 20 in 24 let.
Preventivni ukrepi in testiranja
Ker simptomi spolno prenosljivih bolezni pogosto ostanejo prikriti, je testiranje ključnega pomena za preprečevanje širjenja. V Sloveniji je testiranje dostopno na več ravneh, vključno z javnimi zdravstvenimi ustanovami in zasebnimi klinikami. Pomembno je, da posamezniki, zlasti tisti z večjim tveganjem, redno preverjajo svoje zdravje in se posvetujejo z zdravstvenimi strokovnjaki.
Kje se Testirati?
- Osebni zdravnik ali ginekolog lahko izda napotnico za testiranje.
- Infekcijska klinika v Ljubljani in UKC Maribor omogočata brezplačno in anonimno testiranje na HIV ter hepatitis B in C.
- Društvo Legebitra nudi brezplačno testiranje za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi.
- Zasebne klinike in nekatere ginekološke ambulante ponujajo samoplačniško testiranje za različne spolno prenosljive okužbe.
Za več informacij o testiranju in preventivnih ukrepih obiščite spletno stran NIJZ ali se pogovorite s svojim zdravnikom.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana