Makro 5 prevzema vodilno vlogo pri gradnji zavetišča za brezdomce v Ljubljani
Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana je prejel tri ponudbe za gradnjo novega zavetišča za brezdomce ob Poljanski cesti. Najugodnejšo ponudbo je podalo podjetje Makro 5 gradnje, ki je pripravljeno projekt izvesti za nekaj več kot 5,2 milijona evrov z vključenim davkom na dodano vrednost (DDV). Gradnja se bo začela še letos in bo trajala predvidoma 12 mesecev. Projekt je že pridobil gradbeno dovoljenje aprila lani.
Tri podjetja tekmujejo za izvedbo projekta
Na javno naročilo so se odzvale tri podjetja: VG5, Makro 5 gradnje in Dema plus. Med njimi je Makro 5 gradnje izstopalo s svojo ponudbo, ki je bila najnižja. VG5 je ponudilo izvedbo del za nekaj več kot 5,5 milijona evrov z DDV, medtem ko je Dema plus za projekt zahteval več kot 6,2 milijona evrov z DDV.
Projektna zasnova novega zavetišča
Načrtovano zavetišče bo imelo več nadstropij, vključno s kletno etažo, pritličjem, štirimi nadstropji in terasno etažo. V pritličju bo urejena razdelilna kuhinja in jedilnica s 50 sedeži, sanitarije ter prostori za svetovanje in druge dogodke. Prvo nadstropje bo omogočalo prenočišče za do 64 oseb, medtem ko bodo v višjih nadstropjih bivalne enote, kjer bodo uporabniki lahko bivali 24 ur na dan. Vsaka enota bo vsebovala enoposteljne sobe z zasebnimi sanitarijami, skupne kuhinje in pralnico v kleti.
Skrb za skupnost in okolje
Zavetišče bo nudilo tudi zasebni vrt, ki ga bodo lahko obdelovali uporabniki. Ljubljanski župan Zoran Janković je izrazil pričakovanje, da bo gradnja stekla poleti. Poudaril je, da bodo brezdomci v okviru zavetišča imeli svoj park, jedilnico, skupinske spalnice in posebne individualne bivalne enote.
Čakanje na izbiro upravljavca
Kdo bo upravljal novo zavetišče, še ni odločeno. Javni stanovanjski sklad je leta 2022 napovedal, da bodo upravljavca izbrali na podlagi javnega poziva. Izbira upravljavca bo ključnega pomena za uspešno delovanje zavetišča in zagotavljanje ustrezne podpore brezdomnim osebam.
V Ljubljani naj bi živelo med 150 in 200 ‘vidnih’ brezdomcev, ki živijo na cesti in niso nastanjeni v zavetiščih. Celoten projekt je bil leta 2022 ocenjen na 3,6 milijona evrov z DDV, letos pa je sklad v finančnem načrtu za zavetišče namenil nekaj več kot 2,3 milijona evrov.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana