Rektor Univerze v Ljubljani izbran: Volitve s presenečenji in nizko udeležbo

univerza v ljubljani univerza v ljubljani
Univerza v Ljubljani

Gregor Majdič, dosedanji rektor Univerze v Ljubljani, je bil ponovno izvoljen za to pomembno funkcijo, potem ko je v drugem krogu volitev prejel 54,48 odstotka glasov. Volitve so potekale 16. aprila 2025 na vseh 26 članicah in rektoratu univerze. Njegova protikandidatka, Irena Mlinarič-Raščan, dekanja Fakultete za farmacijo, je prejela 45,52 odstotka glasov. Mandat Majdiča bo trajal od 1. oktobra letos do 30. septembra 2029.

Rektorja Univerze v Ljubljani izvolijo tri skupine volivcev, ki imajo različne uteži pri seštevanju glasov. Prvo skupino predstavljajo visokošolski učitelji, znanstveni delavci in raziskovalni sodelavci, ki zaposleni za polovični delovni čas, razen učiteljev kliničnih predmetov, ki morajo biti zaposleni vsaj v obsegu 25 odstotkov. Druga skupina so študentje, tretja pa strokovno-administrativni in tehnični delavci, zaposleni za najmanj polovični delovni čas. Skupini študentov in strokovnih delavcev predstavljata vsaka po 20 odstotkov glasov, skupina pedagogov in raziskovalcev pa 60 odstotkov.

Nizka udeležba volivcev

Volitve so potekale elektronsko preko sistema Simply Voting, udeležilo pa se jih je le 13,57 odstotka volilnih upravičencev. Od skupno 43.088 volivk in volivcev je svoj glas oddalo le 5.848 upravičencev. V skupini visokošolskih učiteljev in raziskovalcev je glasovalo 51,71 odstotka, v skupini strokovno-administrativnih delavcev 43,56 odstotka, med študenti pa le 7,01 odstotka.

Prvi krog in kandidati

V prvem krogu so se za rektorski položaj potegovali trije kandidati, vendar nihče ni prejel več kot 50 odstotkov glasov. Gregor Majdič je zbral 46,91 odstotka, Irena Mlinarič-Raščan 32,54 odstotka, Metka Tekavčič z Ekonomske fakultete pa 20,55 odstotka glasov.

Prihodnji izzivi

Med ključnimi izzivi, s katerimi se bo novi-stari rektor soočil, bo prilagajanje novi visokošolski zakonodaji, ki obsega spremembe v financiranju, avtonomijo pri akreditaciji novih študijskih programov in ustanavljanje javnih univerz. Povečanje nastanitvenih kapacitet za študente bo prav tako pomembna prioriteta, saj je ta težava zelo aktualna.

Univerza v Ljubljani je ena izmed največjih izobraževalnih institucij v regiji, kjer študira več kot 36.400 študentov in deluje več kot 6.000 visokošolskih učiteljev, raziskovalcev ter administrativnih delavcev na 23 fakultetah in treh umetniških akademijah.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja