Obrat za proizvodnjo virusnih vektorjev VIFA One, ki je bil nedavno odprt v Mengšu, predstavlja prelomnico v zdravljenju nekoč neozdravljivih bolezni. Ta nov in avtomatiziran obrat, ki je del farmacevtske korporacije Novartis, bo omogočil razvoj in proizvodnjo celičnih in genskih terapij, kar prinaša novo upanje za bolnike z avtoimunskimi in genskimi boleznimi ter rakom.
VIFA One je prvi Novartisov proizvodni obrat te vrste v Evropi, s skupno investicijo vredno 40 milijonov evrov. Ob tem se Novartis pohvali z dolgo tradicijo razvoja in proizvodnje bioloških zdravil v Sloveniji. Generalna direktorica slovenskega Novartisa, Petra Štefanič Anderluh, je ob otvoritvi poudarila ključno vlogo Slovenije v globalnem omrežju Novartisa ter izpostavila, da dejavnosti v Ljubljani in Mengšu podpirajo več kot polovico najpomembnejših inovacij podjetja.
Virusni vektorji, ki jih bo obrat proizvajal, so temelj prebojnih celičnih in genskih terapij, namenjenih zdravljenju resnih avtoimunskih in genskih bolezni, pa tudi raka. Novartis zagotavlja, da bo nova metodologija izpolnjevala najvišje standarde kakovosti za vsak izdelek, kar je bilo potrjeno tudi na slavnostnem odprtju, ki se je odvilo po dvoletnem gradbenem procesu.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Republike Slovenije Igor Papič je ob otvoritvi obrata poudaril, da je VIFA One pomembna pridobitev za slovensko gospodarstvo in znanstveno okolje. Izpostavil je pomen sodelovanja med gospodarstvom in znanostjo ter stimulativnega okolja, ki ga država podpira z izdatnim financiranjem.
Novartis je od svojega prihoda v Slovenijo vložil približno 3,5 milijarde evrov v raziskave in razvoj ter povečanje proizvodnih zmogljivosti. S tem se je uvrstil med vodilne neposredne tuje vlagatelje v Sloveniji, kar dodatno krepi slovensko biofarmacevtsko industrijo.
Z odprtjem obrata VIFA One v Mengšu se Slovenija uveljavlja kot pomembno središče inovativne biotehnologije v Evropi. Ta korak ne le, da prinaša nove možnosti za zdravljenje težkih bolezni, temveč tudi krepi sodelovanje med gospodarstvom in znanostjo ter odpira vrata za nadaljnje naložbe v državi. S tem se krepi tudi podoba Slovenije kot privlačnega okolja za tuje naložbe in inovacije.
Spletno uredništvo