SŠOF poziva državo k zaščiti Križank pred prodajo občini

Krizanke festival Ljubljana Krizanke festival Ljubljana
Križanke, vir: Festival Ljubljana

Srednja šola za oblikovanje in fotografijo (SŠOF) v Ljubljani je pozvala državo, naj odkupi celoten kompleks Križank, da bi zavarovala kulturno dediščino in omogočila nemoteno delovanje šole. Na novinarski konferenci, ki je potekala v Ljubljani, so opozorili na nevarnost, da bi Mestna občina Ljubljana (MOL) odkupila državni delež, kar bi lahko ogrozilo prisotnost šole v Križankah.

SŠOF že 80 let domuje v Križankah, ki so zgodovinsko in kulturno pomemben prostor. Jože Plečnik je po drugi svetovni vojni oblikoval Križanke prav za potrebe šole, kar poudarja arhitekt Arne Vehovar:

“Dejavnost šole je ključen del spomenika in mu ne moremo odvzeti programa, ki je njegov ključni del.”

Problem prostorske stiske

Šola se že vrsto let sooča s prostorsko stisko in deluje na treh različnih lokacijah v Ljubljani. Ravnateljica Apolonija Simon je izrazila zaskrbljenost zaradi grožnje, da bi šola izgubila svoje edino domovanje. Poleg Križank delujejo še v stavbi Ekonomske šole na Roški cesti in na Taboru.

Poziv državi in ministrstvu

Na konferenci je šola pozvala ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter ministrstvo za kulturo, naj odkupi celoten kompleks Križank. Prav tako zahtevajo, da šolo vključijo kot enakovrednega sogovorca v postopkih, povezanih s Križankami, in da se iščejo dolgoročne rešitve za ohranitev izobraževalne dejavnosti.

“Ministrstvo naj dokaže, da razume svojo vlogo in deluje v duhu dobrega gospodarja, ter poskrbi za dijake,” je dejala Apolonija Simon.

Podpora nekdanjih dijakov

Na konferenci so sodelovali tudi nekdanji dijaki, kot so Ciril Horjak, Herman Gvardjančič in Tomato Košir, ki so poudarili pomen Križank kot prostora, kjer preteklost navdihuje sedanjost. Jurij Zrnec je dodal, da v Križankah deluje vrhunska šola, ki ustvari veliko izjemnih umetnikov.

Odziv ministrstva in MOL

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je izrazila željo, da bi Križanke ostale dostopne in odprte za javnost ter šolske potrebe. Župan Zoran Janković je na tiskovni konferenci pojasnil, da MOL nima namena preseliti šole in da so pripravljeni odkupiti državni delež, če se država odloči za prodajo.

Osnutek proračuna MOL za leti 2026 in 2027 vključuje postavko za nakup državnega deleža v Križankah, kar kaže na interes občine za tovrstni posel.

Srednja šola za oblikovanje in fotografijo upa na konstruktiven dialog med vsemi vpletenimi stranmi in na dolgoročne rešitve, ki bodo zagotovile njeno nadaljnjo prisotnost v Križankah.

 

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja