Smrt mladega dekleta v Franciji, ki je umrlo zaradi levkemije, je sprožila intenzivno razpravo o uporabi pesticidov v cvetlični industriji. Dekletova mati, ki je bila med nosečnostjo izpostavljena kemikalijam kot cvetličarka, je postavila pod vprašaj varnost šopkov, ki prihajajo iz cvetličarn, supermarketov in spleta. Razprava je postala še bolj pereča, ko je Margriet Mantingh, predsednica nizozemske skupine PAN-NL, razkrila alarmantne rezultate študije o vsebnosti pesticidov v rezanem cvetju.
V nedavni študiji je bilo ugotovljeno, da je večina šopkov, ki jih kupimo na različnih prodajnih mestih, prekrita s pesticidi. Mantinghova je poudarila, da lahko ti strupeni koktajli povzročijo raka, vplivajo na hormone in zmanjšujejo plodnost. Raziskava je pokazala, da je bilo v pregledanih 13 šopkih najdenih kar 71 različnih pesticidov, od katerih je bila tretjina prepovedanih zaradi svoje toksičnosti za ljudi.
Preiskali smo 13 šopkov in našli 71 različnih pesticidov, od katerih je bila ena tretjina prepovedanih snovi, je izjavila Mantinghova za AFP.
Globalna razsežnost problema
Nizozemska, znana po svoji cvetlični industriji, je središče svetovne trgovine z rožami. Največja cvetlična tržnica na svetu, ki se nahaja v Aalsmeerju blizu Amsterdama, je dom skupine Royal FloraHolland, ki letno proda približno devet milijard rož. Francija, Nemčija in Velika Britanija so med največjimi uvozniki nizozemskih rož, ki so pogosto obremenjene s pesticidi.
Michel van Schie, predstavnik Royal FloraHolland, je pojasnil, da nizozemska podjetja uvozijo okoli tri milijarde cvetja letno iz Afrike, predvsem iz Etiopije in Kenije. Pravila o uporabi pesticidov se razlikujejo glede na regijo, kjer so rože pridelane, kar vodi do različne kakovosti in varnosti izdelkov.
V Afriki obstajajo drugačne bolezni kot v Evropi. To pomeni, da so za boj proti tem boleznim potrebni drugačni izdelki, je dejal van Schie.
Prizadevanja za bolj varno prihodnost
Francoska potrošniška skupina UFC Que Choisir in PAN-NL pozivata k strožjim regulacijam v Evropski uniji, kjer trenutno ne obstajajo zakoni, ki bi omejevali uporabo pesticidov v rezanem cvetju. Do 80 % rezanega cvetja, ki pride na evropski trg, je uvoženega iz držav, kjer so še vedno dovoljene zelo strupene snovi.
Nizozemsko cvetličarsko združenje VBW, skupaj z ministrstvom za kmetijstvo, je že pozvalo svoje člane k uporabi zaščitnih rokavic pri obdelavi cvetja. Royal FloraHolland načrtuje, da bo od naslednjega leta proizvajalcem zahtevala certifikate o trajnosti, ki bodo omogočali nadzor nad uporabo pesticidov.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana