Vlada napoveduje ukinitev baterijske reje do leta 2029

baterijska reja kokosi baterijska reja kokosi

Na današnji seji bo vlada obravnavala novo zakonodajo, ki vključuje pomembne spremembe za zaščito živali. Predlog, ki ga bo obravnaval kabinet Roberta Goloba, predvideva ukinitev baterijske reje do konca leta 2029, ter vključuje višje standarde dobrobiti živali. Javna obravnava predloga novele, ki je prinesla številne pripombe, se je zaključila sredi marca. Predlog podpira večina nevladnih organizacij, medtem ko so mnenja deležnikov glede podrobnosti različna.

Predlog novele zakona o zaščiti živali vključuje več ključnih ukrepov, kot so prepoved reje kokoši v baterijskih kletkah, ureditev financiranja skrbi za zapuščene živali in omejitev posedovanja prostoživečih živali. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je upoštevalo pripombe glede odgovornega lastništva in označevanja psov in mačk ter uredilo norme glede ravnanja z zapuščenimi živalmi.

Podpora in nasprotovanja

Javna obravnava je razkrila, da večina nevladnih organizacij predlog podpira, nekateri pa menijo, da bi popolna prepoved kletk posegla v gospodarske dejavnosti. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je poudarila, da so pripombe razdeljene, saj eni podpirajo strožje omejitve, medtem ko drugi nasprotujejo že predlaganim omejitvam.

Omejitve in prepovedi

Osnutek novele, ki je bil v javni obravnavi, predvideva ukinitev baterijske reje do konca leta 2029. Kokoši nesnice bodo do konca leta 2028 lahko gojene v kletkah, če bodo rejci izpolnjevali predpisane pogoje. Po tem datumu bo tovrstna reja v Sloveniji prepovedana. Obvezno bo tudi označevanje mačk, kar naj bi zmanjšalo število zapuščenih mačk in pritisk na zavetišča.

Podnebni zakon in druge obravnave

Poleg zakona o zaščiti živali bo vlada danes obravnavala tudi predlog podnebnega zakona. Sprejetje tega dokumenta bo Slovenijo usmerilo k strateškemu upravljanju podnebnih politik, kar je ključno za prihodnje desetletje. Cilj je zagotoviti varnost, kakovost življenja in trajnostni gospodarski razvoj.

Vlada upa, da bodo predlagane spremembe prinesle pozitivne učinke na področju dobrobiti živali in podnebnih politik, vendar bodo potrebni kompromisi med različnimi interesnimi skupinami.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja