Arhitekt Marko Mušič se upira odstranitvi notranje ureditve ljubljanske železniške postaje
Ministrstvo za infrastrukturo načrtuje odstranitev notranje ureditve ljubljanske železniške postaje, kar je povzročilo nasprotovanje priznanega arhitekta Marka Mušiča. Notranja ureditev, ki jo je zasnoval njegov atelje, naj bi bila odstranjena v okviru nadgradnje železniške infrastrukture, ki se bo začela junija letos. Mušič je v pismu, ki ga je pridobila Slovenska tiskovna agencija (STA), izrazil nestrinjanje s predlaganimi spremembami.
Načrti za prenovo in reakcija arhitekta
Predvidena prenova železniške infrastrukture na območju Ljubljane vključuje rušenje severozahodnega in severovzhodnega prizidka ter odstranitev notranje ureditve, ki je bila izvedena med letoma 1987 in 1996. Arhitekt Marko Mušič, ki je zasnoval to ureditev, je bil o načrtovanih delih obveščen s strani ministrstva za infrastrukturo.
“Notranjo ureditev je potrebno ohraniti kot zgodovinski in kulturni spomenik, ki je skupaj s postajno stavbo edinstven, dragocen in ponos našega mesta,” je zapisal Mušič v pismu.
Pomen železniške postaje kot kulturnega simbola
Mušič poudarja, da so železniške postaje v sodobnem času postale “vrata v mesto”, ki predstavljajo prvi stik potnikov z mestom, kulturo in omikanostjo. Stavba glavne železniške postaje Ljubljana, zgrajena leta 1848 v bidermajerskem slogu, je rezultat uspeha Mušičevega ateljeja na jugoslovanskem dvostopenjskem anonimnem urbanistično-arhitekturnem natečaju. Za ta arhitekturni dosežek je atelje prejel tudi strokovna priznanja.
Širši kontekst in javna razprava
Arhitekt Mušič meni, da bi odstranitev notranje ureditve zmanjšala kulturno vrednost postajnega poslopja, ki je pomemben del evropske arhitekturne dediščine. Mušič poziva k javni razpravi in ponovnemu premisleku o načrtovanih spremembah, saj meni, da bi ohranitev notranje ureditve lahko prispevala k bogatejši kulturni izkušnji za prebivalce in obiskovalce Ljubljane.
Ali bo prišlo do sprememb v načrtih za prenovo in kakšen bo končni izid te polemike, ostaja odprto vprašanje, ki bo v prihodnjih mesecih zagotovo pritegnilo pozornost javnosti in medijev.