Slovenija je v preteklem letu zabeležila znatno znižanje javnofinančnega primanjkljaja, ki je dosegel 597 milijonov evrov, kar predstavlja 0,9 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). To pomeni več kot milijardo evrov in 1,7 odstotne točke manj v primerjavi z letom 2023, je danes sporočil Statistični urad Republike Slovenije. Kljub nominalnemu povišanju se je delež javnega dolga v BDP prav tako znižal.
Statistični urad je izpostavil, da so lanskoletni rezultati pomemben kazalnik izboljšanja javnofinančne slike v državi. Zmanjšanje primanjkljaja je rezultat premišljenih fiskalnih politik, ki so se osredotočale na povečanje prihodkov in racionalizacijo izdatkov. Vse to je omogočilo bolj učinkovito upravljanje javnih financ, kar je pomembno prispevalo k stabilizaciji ekonomskega okolja.
Različni zorni koti na uspeh
Analitiki poudarjajo, da je zmanjšanje primanjkljaja pomemben dosežek, ki odraža trdne ekonomske temelje države. “Takšni rezultati so dokaz, da Slovenija uspešno upravlja tako s prihodki kot z izdatki,” je dejal ekonomist Marko Novak.
“Slovenija je s to potezo pokazala, da lahko kljub izzivom doseže finančno stabilnost,” je dodal Novak.
Različni ekonomski strokovnjaki menijo, da bodo tovrstni rezultati pozitivno vplivali na prihodnje investicijske priložnosti in zaupanje v domačo ekonomijo.
V preteklih letih je Slovenija zaradi globalne pandemije in drugih ekonomskih izzivov beležila povečane javnofinančne izdatke. Z upoštevanjem strogih fiskalnih ukrepov in obnovitvijo gospodarske rasti pa je uspela zmanjšati primanjkljaj in javni dolg. Ta dosežek je pomemben korak k dolgoročni finančni stabilnosti države.
Slovenija je s temi ukrepi dokazala, da je sposobna obvladati finančne izzive in okrepiti svojo ekonomsko stabilnost, kar je ključno za prihodnost države.