Evakuacija vrtcev in šol v Sloveniji: preplah ali previdnost?
V Sloveniji je več vrtcev in šol doživelo evakuacijo zaradi prejetih groženj o postavljenih bombah. Grožnje, poslane preko elektronskih sporočil, so prizadele ustanove po vsej državi, vključno z Ljubljano. Kljub zaskrbljujoči naravi situacije policija zatrjuje, da je stopnja tveganja nizka.
Preko noči so različne izobraževalne ustanove v Sloveniji prejele grožnje o postavljenih eksplozivnih napravah. V nekaterih primerih so starši dobili navodila, naj otroci ostanejo doma, medtem ko so v drugih primerih policisti pregledali prostore in omogočili nadaljevanje pouka. Na primer v Osnovni šoli Franc Rozman Stane je ravnateljica starše obvestila o situaciji in zagotovila, da ni nevarnosti, ko so policisti pregledali šolo.
Generalna policijska uprava je potrdila, da so grožnje generična sporočila, ki so se pojavila tudi v tujini. Policija je skupaj z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje hitro ukrepala, pregledala prizadete objekte in obvestila vse šole in vrtce v državi. Evakuacije so potekale na več lokacijah, vključno s Ptujem, Ormožem, Slovensko Bistrico, Sevnico in Novim mestom.
Varovanje otrok in ukrepi
Na osnovni šoli Raka so po prejemu grožnje nemudoma evakuirali učence, podobno pa so ukrepali tudi na Osnovni šoli dr. Franja Žgeča Dornava, kjer so otroke premestili v kulturno dvorano. V vseh primerih so bile sprejete ustrezne varnostne ukrepe za zaščito otrok.
Mojca Mihelič, predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije, je poudarila težavo ločevanja med šalo in resnostjo teh situacij. Šole sledijo protokolu, ki ga je lansko leto vzpostavilo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v sodelovanju z ministrstvom za notranje zadeve.
Mednarodni vidik groženj
Grožnje so bile po zadnjih znanih podatkih poslane na več kot 800 naslovov iz ene izmed držav tretjega sveta, od tega je bilo v Sloveniji več kot 200 prejemnikov. Kljub temu policija vztraja, da ni razlogov za preplah, saj so bile vse prejete grožnje neosnovane. Vse pristojne institucije zagotavljajo varnost otrok in mladostnikov, situacija pa ostaja pod nadzorom.
V Sloveniji je evakuacija šol zaradi groženj z bombami resna situacija, vendar pristojni organi zagotavljajo, da so ukrepi za zaščito otrok učinkoviti in da ni razloga za paniko. Zaskrbljenost staršev je razumljiva, a s skupnimi prizadevanji vseh vpletenih ostaja varnost na prvem mestu.
Spletno uredništvo