Vlada je decembra predstavila osnutek zakona o nepremičninskem davku, ki je požel veliko zanimanja med javnostjo. Predlog predvideva obdavčitev nepremičnin in s tem tudi razbremenitev obdavčitve dela. Po končani javni razpravi, v kateri so prejeli več kot 500 pripomb, na Ministrstvu za finance poudarjajo, da bodo vse pripombe skrbno proučili, izsledke pa upoštevali pri nadaljnjem delu ter usklajevanju z različnimi deležniki. V sodelovanju s strokovnjaki bodo pripravili končni predlog zakona, ki bo upošteval tudi prejete predloge in mnenja.
Osnutek zakona
Osnutek zakona predvideva uvedbo nepremičninskega davka z naslednjimi stopnjami:
- Stanovanjske nepremičnine: Med 0,1 % in 0,3 % od ocenjene vrednosti.
- Poslovne nepremičnine: Do 0,7 %.
- Kmetijska in gozdna zemljišča: Med 0,05 % in 0,2 %.
Predlagana je tudi višja obdavčitev praznih in zapuščenih nepremičnin, da bi spodbudili lastnike k oddaji ali prodaji.
Predlog pa tudi predvideva, da se iz obdavčitve izvzame prva nepremičnina, v kateri lastnik stalo prebiva.
Izračun davčne osnove
Davčna osnova bo temeljila na posodobljenih podatkih iz registra nepremičnin. Geodetska uprava RS (GURS) bo pri tem igrala ključno vlogo, saj bo ocenjevala vrednost nepremičnin na podlagi tržnih cen.
Kdo bo najbolj prizadet?
Lastniki večjih ali luksuznih nepremičnin bodo najbolj obremenjeni, medtem ko bodo manjša stanovanja ali nepremičnine v slabšem stanju obdavčena z nižjo stopnjo. Predlog zakona vključuje tudi oprostitve za socialno ogrožene posameznike in družine.
Javni odzivi
Javna razprava je pokazala, da nepremičninski davek ostaja pereča tema. Na eni strani ga nekateri podpirajo kot korak k pravičnejšemu sistemu obdavčevanja, na drugi strani pa obstajajo strahovi, da bo dodatno obremenil srednji sloj, upokojence in druge skupine z nizkimi dohodki.
Kaj sledi?
Ministrstvo za finance bo po preučitvi pripomb in mnenj pripravilo posodobljen predlog zakona, ki bo posredovan v obravnavo v Državni zbor. Če bo zakon sprejet, bi nepremičninski davek lahko začel veljati leta 2026.
Spletno uredništvo