V Sloveniji so regije, kjer je klopni meningoencefalitis (KME) najbolj razširjen Notranjska, Gorenjska, Koroška ter Ljubljana z okolico. Letno zabeležimo okoli 100 primerov okužb, a strokovnjaki opozarjajo, da je precepljenost med prebivalstvom še vedno prenizka. Čeprav ZZZS krije cepljenje za določene starostne skupine, ostaja zaščitena le manjšina prebivalstva.
Slovenija se že vrsto let spopada s problemom klopnega meningoencefalitisa. Po podatkih, ki jih je na novinarski konferenci predstavila Marta Grgić Vitek, je stopnja precepljenosti med Slovenci zaskrbljujoče nizka. Le 19 odstotkov prebivalstva je prejelo vsaj en odmerek cepiva, redno pa se cepi zgolj 8 odstotkov.
“KME je resna bolezen, lepo in dobro bi bilo, če bi uporabljali cepivo in to bolezen preprečili,”
Kljub temu, da ZZZS omogoča brezplačno cepljenje za otroke, rojene po letu 2016, ter odrasle, rojene med letoma 1970 in 1980, precepljenost ni bistveno višja. Strokovnjaki opozarjajo na nujnost povečanja ozaveščenosti o pomenu cepljenja.
Geografska razširjenost in prenos bolezni
KME se v Sloveniji pojavlja predvsem na Notranjskem, Gorenjskem, Koroškem in v okolici Ljubljane. Franc Sterle z infekcijske klinike pojasnjuje, da se bolezen prenaša predvsem z ugrizom okuženega klopa, v redkih primerih pa tudi z uživanjem termično neobdelanega mleka. Približno en odstotek klopov je okuženih, vendar zboli le 10 odstotkov okuženih ljudi.
Potek bolezni
Bolezen poteka dvofazno. Prva faza se kaže kot kratka vročinska bolezen z glavobolom in utrujenostjo, sledijo pa lahko hudi simptomi prizadetosti osrednjega živčevja. Pri starejših bolnikih je potek bolezni pogosto resnejši, kar lahko vodi do trajnih posledic, kot so paralize.
Rehabilitacija in dolgoročne posledice
V URI-ju Soča, kjer se bolniki zdravijo, opozarjajo na težke posledice, ki jih lahko bolezen pusti. Klemen Grabljevec pojasnjuje, da nekateri bolniki zaradi bolezni izgubijo osnovne gibalne in kognitivne funkcije ter potrebujejo dolgotrajno rehabilitacijo. Takšni bolniki so pogosto odvisni od umetne ventilacije in intenzivne obravnave.
“Takšni bolniki so popolnoma oslabljeni in se morajo praktično vseh stvari naučiti na novo,”
Rehabilitacija je dolgotrajna in draga, zato je preprečevanje bolezni z učinkovitimi cepivi še toliko bolj pomembno, poudarjajo strokovnjaki.
Poziv k višji precepljenosti
Strokovnjaki in zdravstvene ustanove pozivajo prebivalstvo k večji ozaveščenosti in precepljenosti, da bi zmanjšali pojavnost in resnost klopnega meningoencefalitisa. Čeprav popolna izkoreninjenost bolezni ni mogoča, bi lahko z višjo precepljenostjo močno zmanjšali število težkih primerov in s tem tudi stroške zdravljenja.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana