Nevladni organizaciji tožita državo za pol milijona evrov: Grožnja osebni asistenci?

wheelchair 1 wheelchair 1

V Ljubljani sta društvo distrofikov Slovenije in društvo YHD vložila tožbo proti državi, ker menita, da pomanjkanje državnega financiranja ogroža osebno asistenco in neodvisnost uporabnikov. Tožba  zahteva več kot pol milijona evrov, saj društva trdijo, da država ne pokriva vseh stroškov, povezanih z osebno asistenco.

Finančne težave in nujnost ustreznega ovrednotenja dela

Društvo distrofikov Slovenije in društvo YHD se soočata s finančnim primanjkljajem. Predsednica društva distrofikov, Mateja Toman, opozarja, da je delo osebnih asistentov zelo odgovorno in zahteva ustrezno ovrednotenje. Na novinarski konferenci je poudarila, da mnogi asistenti opravljajo tudi storitve, za katere so posebej usposobljeni, kot so na primer intervencije v primeru dihalne stiske.

“Njihovo delo je zelo odgovorno. Številni opravljajo tudi storitve, za katere so posebej usposobljeni, denimo v primeru dihalne stiske,” je poudarila Mateja Toman.

Dodala je, da je delo fizično in psihično naporno ter brez ustrezne vrednosti ogroža dostopnost osebne asistence.

Zakonske spremembe brez finančnega napredka

Ministrstvo za delo je predlagalo spremembe zakona o osebni asistenci, ki pa po oceni Mateje Toman ne ponujajo možnosti finančnega napredovanja. Toman opozarja, da bodo osebni asistenti iskali bolje plačano delo, kar bo uporabnike z najtežjimi oblikami invalidnosti še dodatno prizadelo.

“Uporabniki z najtežjimi oblikami invalidnosti ne morejo svojega osebnega asistenta preprosto nadomestiti z drugim,” je poudarila.

Nezadostno financiranje in posledice za uporabnike

V letih 2022 in 2023 sta društvi ustvarili približno pol milijona evrov primanjkljaja zaradi nezadostnega financiranja. Osebna asistenca omogoča skoraj 4500 uporabnikom dostojanstveno življenje, vendar država od leta 2022 ne krije vseh stroškov. Nekateri izvajalci morajo razliko kriti sami, kar jih postavlja na rob finančnega zloma.

Klaudija Poropat iz YHD-ja opozarja, da bi brez pomoči osebnih asistentov uporabniki lahko ostali ujeti med zidovi svojih domov, odvisni od sorodnikov ali institucionalne oskrbe.

Odvetnik Andrej Pohar o tožbi

Odvetniška družba Čeferin in partnerji, ki zastopa društva, je vložila tožbo proti državi zaradi nespoštovanja zakonodaje. Odvetnik Andrej Pohar pojasnjuje, da ministrstvo ni pokrilo primanjkljaja za leti 2022 in 2023, kar je v nasprotju z lastnimi predpisi.

“Storitve so v celoti izvedene, ministrstvo pa bi moralo bodisi sredstva vrniti bodisi pokriti primanjkljaj,” je bil kritičen Pohar.

Ministrstvo zavrača očitke

Ministrstvo za delo trdi, da je financiranje vseh 100 izvajalcev osebne asistence enako in zadostno. Navedli so, da so lani razdelili 220 milijonov evrov za osebno asistenco več kot 4000 invalidom.

“Z gospodarno rabo so sredstva, ki jih dobijo izvajalci, zadostna,” so pojasnili na ministrstvu.

Pripravljajo tudi spremembe zakona, vendar metodologija financiranja ostaja enaka.

Preverite, zakaj nevladne organizacije tožijo državo za več kot 500.000 evrov in kako to vpliva na osebno asistenco v Sloveniji. #OsebnaAsistenca #PravicaInvalidov #DruštvoDistrofikov 😊

osebna asistenca, financiranje, invalidi, nevladne organizacije, Slovenija, tožba, Mateja Toman, ministrstvo za delo

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja