V ljubljanski veleblagovnici Maximarket, ki jo upravlja Mercator, se je zaradi fekalnega onesnaženja vodovodne napeljave število obolelih povzpelo na 543. Najpogosteje se pacienti soočajo z drisko, bruhanjem in vročino. Epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je še vedno v stanju pripravljenosti, saj voda v objektu ni povsem varna.
Onesnažena voda je vplivala tudi na zdravje zaposlenih v bližnjih stavbah, kot so poslanci Državnega zbora in zaposleni v NLB-ju ter ministrstvu za zunanje in evropske zadeve. Po podatkih epidemiološke službe ni bilo hujših primerov, vendar je zaradi slabosti več zaposlenih odsotnih z delovnega mesta.
Iskanje vzroka še poteka
Komunalno podjetje Voka Snaga je ob pregledu vode na pipi v Maximarketu odkrilo prisotnost bakterije E.coli, kar kaže na fekalno onesnaženje. Iz Mercatorja so sporočili, da kljub intenzivnim prizadevanjem še niso ugotovili konkretnega vzroka za onesnaženje.
Preventivni ukrepi
Trenutno stanje vode še vedno ni neoporečno, zato ostajajo v veljavi preventivni ukrepi. NIJZ je izdal priporočila za prebivalce, naj se izogibajo pitju vode iz pipe, dokler ne bo zagotovljena njena čistost. Prav tako je inšpekcija odsvetovala uživanje nekaterih živil iz Maximarketa.
Iz Mercatorja so sporočili: “Kljub našim prizadevanjem nam še ni uspelo potrditi vzroka za onesnaženje, zato nadaljujemo z iskanjem rešitev.”
Reakcije in odzivi
Število klicev na posebne telefonske linije NIJZ-ja, namenjene prijavam težav zaradi onesnažene vode, je doseglo 200. Lokalna skupnost in organi so pozvani, da ostanejo pozorni ter upoštevajo navodila za zagotavljanje varnosti.
Ob izbruhu težav so se številni prebivalci obrnili na socialna omrežja, kjer so delili svoje izkušnje in informacije o stanju vode ter zdravstvenih težavah.
Onesnaženje vode v Maximarketu opozarja na nujnost zagotavljanja varne pitne vode in učinkovitega upravljanja s komunalnimi sistemi. Kljub trenutnim težavam so preventivni ukrepi ključni za zaščito javnega zdravja.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana