Opozicija zahteva večjo preglednost dokumentov o orožju

weapon weapon

Opozicija zahteva razkritje dokumentov o trgovini z orožjem

Opozicija v Sloveniji poziva k razkritju dokumentov o trgovini z orožjem od leta 1945 naprej. Predlog zakona, obravnavan 26. marca 2025 v Ljubljani, predvideva prost dostop do dokumentacije iz obdobja osamosvojitve Slovenije med leti 1991 in 1994. Opozicija želi dostop razširiti na celotno obdobje po drugi svetovni vojni. Ta korak naj bi povečal transparentnost in omogočil vpogled v zgodovinske transakcije, kar naj bi prispevalo k razjasnitvi preteklosti.

Kdo stoji za predlogom?

Predlog zakona je v decembru lani vložila trojica poslancev Svobode, s prvopodpisanim Martinom Premkom. Zakon naj bi javnosti omogočil vpogled v dokumentacijo, povezano z osamosvojitvijo Slovenije, trgovino z orožjem in vlogo javnih funkcionarjev. Po številnih kritikah so predlog sredi marca prilagodili, vključno z odstranitvijo oznake “nedovoljena trgovina”.

Podpora in pogoji

Koalicija zakonu izkazuje podporo, vendar opozicija, zlasti SDS in NSi, zahteva dopolnilo, ki bi omogočilo dostop do dokumentov od leta 1945. Žan Mahnič iz SDS je poudaril, da bo njegova stranka podprla zakon le, če bo sprejet njihov amandma, ki vključuje širši nabor dokumentacije.

SDS in NSi: Odpreti dokumentacijo od leta 1945

Poslanec SDS Mahnič je izpostavil, da je pomembno, da javnost dobi dostop do vseh dokumentov, starejših od 30 let, in ne le do tistih, ki jih predlagatelji selektivno izberejo. Podobno stališče deli tudi Vida Čadonič Špelič iz NSi, ki poudarja, da zakon ni bil pravočasno pripravljen in meni, da gre za del predvolilne kampanje.

Podpora Levice

Levica je zakon podprla, saj verjamejo, da bo omogočil dostop do dokumentov, ki bodo pojasnili ozadje trgovine z orožjem v 90. letih. Poslanka Nataša Sukič je poudarila, da je trgovina z orožjem že bila predmet preiskav, vendar nobena ni prinesla dokončnih zaključkov.

Namen zakona: Transparentnost in zgodovinski vpogled

Branko Zlobko iz Svobode je pojasnil, da je cilj zakona seznanitev javnosti z okoliščinami osamosvajanja in trgovine z orožjem. Menijo, da ima javnost pravico do resnice o dogajanjih v kritičnih obdobjih slovenske zgodovine.

SD: Prispevek k preglednosti

Soniboj Knežak iz SD je izpostavil, da bo zakon pripomogel k preglednosti in razjasnitvi sumov o okoriščanju nekaterih javnih funkcionarjev v preteklosti. Verjame, da je pomembno, da je javnost obveščena o odločitvah, ki so jih sprejeli uradniki v imenu države.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja