V Sloveniji je precepljenost odraslih proti gripi zaskrbljujoče nizka, zato so v Lekarniški zbornici pripravili pilotni projekt, ki bi omogočil cepljenje v lekarnah, s čimer bi povečali dostopnost in ozaveščenost o cepljenju. Projekt je načrtovan za vse regije in naj bi se začel izvajati pred naslednjo sezono gripe.
Podatki kažejo, da se je letos proti gripi cepilo manj kot 17 % starejših od 65 let, medtem ko je pri mlajših ta odstotek še nižji, le 5,8 %. Po besedah Zorana Simonovića iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je nujno izboljšati precepljenost, predvsem zaradi zaščite ranljivih skupin, kot so starejši in kronični bolniki. Na ministrstvu za zdravje, kot navaja Mojca Gobec, niso zadovoljni s trenutnimi številkami.
Pomen cepljenja za starejše in kronične bolnike
Mateja Logar, infektologinja, pojasnjuje, da pri starejših zaradi pešanja imunskega sistema bolezni pogosto potekajo huje, kar vodi do hospitalizacij. Kronične bolezni dodatno povečujejo tveganje za zaplete, zato je cepljenje ključnega pomena. Ozaveščenost o tem, da cepljenje ščiti tudi ranljive skupine, je bistvena.
Vloga lekarn v novem pilotnem projektu
V Lekarniški zbornici so pripravili projekt, ki bi vključeval cepljenje v lekarnah, kar je praksa že v 15 evropskih državah. Darja Potočnik Benčič iz zbornice poudarja, da bi s tem povečali dostopnost cepljenja. Lekarne bi lahko postale pomembne točke za promocijo zdravja, kljub izzivu pomanjkanja kadra.
“Izvajanje cepljenja v lekarnah ima več vzporednih pozitivnih učinkov,” je dejala Potočnik Benčič.
Priprave na izvedbo projekta
Projekt čaka na odobritev ministrstva za zdravje in Nacionalnega inštituta za javno zdravje, potrebne pa so tudi manjše zakonodajne spremembe. Po besedah Gobec, ministrstvo projektu naklonjeno, saj bi lahko začeli že pred naslednjo sezono gripe.
Izzivi in izobraževanje zdravstvenih delavcev
Simonović izpostavlja, da je nizka precepljenost opazna tudi med zdravstvenimi delavci. Poudarja potrebo po širjenju mreže cepljenja in izboljšanju izobraževanja o ustrezni komunikaciji s pacienti.
Cepljenje v lekarnah bi lahko bilo učinkovit način za izboljšanje dostopnosti in promocije cepljenja, kar bi prispevalo k večji precepljenosti in boljšemu zdravju prebivalstva.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana