Piratska stranka Slovenije je v središču Ljubljane izvedla protest proti predlogu zakona o konoplji za medicinsko rabo, ki so ga pripravili v strankah Svoboda in Levica. Priporočajo popolno legalizacijo konoplje, saj menijo, da trenutni predlog zakona ne odraža volje državljanov, izražene na lanskem referendumu.
V Piratski stranki Slovenije opozarjajo, da predlog zakona, ki ureja uporabo konoplje za medicinske namene, ni dovolj ambiciozen in ne izpolnjuje pričakovanj volivcev. Po njihovem mnenju bi morala biti konoplja povsem legalizirana, saj trenutna zakonodaja ne omogoča enostavnega dostopa do izdelkov iz konoplje.
“Že ob začetku mandata smo Gibanju Svoboda ponudili sodelovanje pri pripravi zakonodaje, a so nas zavrnili. Namesto vključujočega dialoga je zakon pisal ozek interesni krog brez sodelovanja civilne družbe, stroke ali skupnosti uporabnikov,” so pojasnili v stranki.
Posledice omejenega dostopa
Zaradi zahtevnih postopkov in visokih stroškov pridelave bo konoplja dostopna zgolj največjim farmacevtskim podjetjem. Piratska stranka opozarja, da bo črni trg zaradi tega še naprej cvetel. Predlog zakona uvaja nove kazni za uporabnike, ki konopljo gojijo za lastne zdravstvene potrebe, kar je v nasprotju s prejšnjo sodno prakso, ki je bila bolj tolerantna do samooskrbe.
Vloga slovenskih kmetov in prihodnost zakonodaje
Piratska stranka poudarja, da bi slovenski kmetje lahko v konopljarstvu našli pomemben vir dohodka. Kritizirajo predlog zakona, ki dodatno omejuje pogoje za pridelavo konoplje v kmetijstvu in ustvarja oligopol za farmacevtsko industrijo.
Če koalicija ne bo izvedla popolne legalizacije konoplje še letos, Piratska stranka napoveduje, da bodo sami pripravili in vložili ustrezen zakonodajni predlog.
Predlog zakona strank Svoboda in Levica
Stranke Svoboda in Levica so ta teden predstavile predlog zakona, ki ureja gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo za medicinske in znanstvene namene. Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke bo izdajala dovoljenja za proizvodnjo in promet ter za izvoz in uvoz konoplje. Ministrstvo za zdravje pa bo izdajalo dovoljenja za znanstvene namene.
Vendar pa v stranki SD niso podprli zakonskega predloga, saj menijo, da vzpostavlja oligopol za farmacijo in dodatno omejuje pogoje za kmetijsko pridelavo konoplje.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana