Policijski podatki kažejo, da je Slovenija v prvih štirih mesecih leta 2025 zabeležila dramatičen upad nedovoljenih prehodov državne meje. V primerjavi z enakim obdobjem lani so zabeležili skoraj 60-odstotno zmanjšanje, saj so letos obravnavali 5781 primerov, medtem ko je bilo v enakem obdobju lani zabeleženih 13.573 primerov. Med najpogostejšimi državljani, ki so poskušali prečkati mejo, so bili Afganistanci, Bangladežani in Maročani. Prav tako se je skoraj prepolovilo število prošenj za mednarodno zaščito, kar kaže na učinkovitost trenutnih migracijskih politik.
Upad števila nedovoljenih migracij je v veliki meri posledica izboljšanih varnostnih ukrepov in mednarodnega sodelovanja. Slovenija je okrepila nadzor na mejah in povečala število patrulj, kar je pripomoglo k zmanjšanju števila poskusov nezakonitih prehodov. Poleg tega je sodelovanje z drugimi evropskimi državami in agencijami, kot je Frontex, ključno prispevalo k temu upadu.
Profil migrantov
Podatki kažejo, da so med migranti najpogosteje državljani Afganistana, Bangladeša in Maroka. Ti posamezniki pogosto bežijo pred konflikti, pomanjkanjem gospodarskih priložnosti in nestabilnostjo v svojih domačih državah. Slovenija ostaja tranzitna država za mnoge migrante, ki iščejo boljše pogoje za življenje v drugih delih Evrope.
Mednarodne perspektive
Na širši evropski ravni so bili prav tako opaženi podobni trendi. Italija je na primer nedavno poslala novo skupino migrantov v Albanijo, kar je del širših prizadevanj za obvladovanje migracijskih tokov. Frontex je poročal o znatnem upadu poskusov nezakonitih prečkanj meja v prvih treh mesecih leta 2025, kar kaže na izboljšano koordinacijo evropskih držav pri reševanju tega vprašanja.
Pomen sodelovanja in prihodnji izzivi
Slovenski notranji minister je poudaril pomen sodelovanja med državami pri boju proti tihotapljenju migrantov. Sodelovanje z mednarodnimi organi in organizacijami je ključnega pomena za trajno rešitev migracijskih izzivov. Slovenski načrt za izvajanje migracijskega pakta je bil označen kot zelo dobra osnova, kar bo pomagalo pri nadaljnjem zmanjšanju števila nedovoljenih migracij.
Čeprav so trenutni podatki vzpodbudni, ostajajo migracije kompleksno vprašanje, ki zahteva stalno pozornost in prilagodljivost politik. Slovenija bo morala nadaljevati z izboljševanjem svojih strategij in sodelovanjem z drugimi državami, da bi zagotovila varnost in stabilnost na svojih mejah.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana