Poletne počitnice so pred vrati in številni starši že načrtujejo, kako bodo poskrbeli za varstvo svojih otrok. Veliko povpraševanje po počitniških programih je posledica izzivov pri zagotavljanju varstva, še posebej za tiste brez bližnjih sorodnikov. V zadnjih letih je počitniško varstvo postalo donosen posel, saj številne organizacije ponujajo različne dejavnosti od umetnosti do športa. Cene so se povzpele nad 45 evrov na dan, starši pa morajo hitro ukrepati za prijavo.
Mestna občina Ljubljana (MOL) sofinancira določene programe za otroke od 1. do 5. razreda osnovne šole. Letos je na voljo 15 programov, ki vključujejo prehrano in trajajo približno devet ur dnevno. Pogoj za prijavo je stalno prebivališče v Ljubljani, otroci pa se lahko vključijo največ dva tedna, da omogočijo čim večjemu številu otrok sodelovanje.
»Nekateri programi vključujejo tudi mladostnike s posebnimi potrebami, če je zagotovljena strokovna izvedba. Programi so dostopni tudi otrokom družin brez stalnega prebivališča v MOL, ki živijo v študentskih domovih in obiskujejo šolo v Ljubljani,« so pojasnili na MOL.
Raznolikost programov in cenovne razlike
Na območju Ljubljane so cene počitniškega varstva različne. V športnem centru GIB ponujajo petdnevno športno varstvo za 188 evrov, kar pomeni 45 evrov na dan. Kopalni center Atlantis zaračuna enako ceno za dan varstva, medtem ko Zavod za letovanje in rekreacijo otrok ponuja varstvo za 50 evrov na dan, a le za otroke iz MOL. Na osnovnih šolah lahko najdete programe po ceni 25 evrov na dan.
Javni zavod Mala ulica ponuja teden varstva za 125 evrov, medtem ko za otroke izven MOL znaša cena 250 evrov. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti financira brezplačna mesta za socialno ogrožene.
»Vsi zainteresirani morajo na prijavnici navesti razloge za brezplačno varstvo. Prednost imajo prosilci z dokazili o brezposelnosti ali socialni pomoči,« pravijo v Mali ulici. Varstvo bo potekalo dnevno za skupino 15 otrok, ki jih bodo vodili trije strokovnjaki.
Posebne delavnice in programi
V izobraževalnem centru Otroška akademija med drugim ponujajo kuharske tečaje za 225 evrov, ki vključujejo tri obroke dnevno. Društvo za kulturo inkluzije ima že zapolnjena mesta za letošnje oratorije. Mladinski tehnološko-razvojni center 404 ponuja delavnico gradnje hišne makete za dekleta od 4. do 8. razreda za 50 evrov.
Po vsej Sloveniji so na voljo različne delavnice in varstva, vendar so nekateri termini že polno zasedeni.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana