Vlada potrjuje nove ukrepe za zaščito Krajinskega parka Barje z ohranitvijo kolišč na Igu

Barje Barje
Barje, vir: spletna stran Krajinski park Barje

LJUBLJANA – Ob svetovnem dnevu biotske raznovrstnosti, ki smo ga obeležili prejšnji četrtek, je vlada sprejela nov strateški dokument za Krajinski park Barje. Ta načrt upravljanja je zasnovan za zaščito narave, usmerjanje obiskovalcev in trajnostni razvoj celotnega območja. Posebna pozornost je namenjena ohranitvi prazgodovinskih kolišč na Igu.

Po mnenju pristojnih organov gre za ključen strateški dokument, ki bo usmerjal prihodnje korake pri varovanju in razvijanju Krajinskega parka Barje. Cilj novega načrta je zagotoviti dolgoročno ohranitev naravnih vrednot in kulturne dediščine, ki jih park ponuja. Poleg tega bo načrt pripomogel k usmerjenemu obisku tega občutljivega naravnega območja, kar bo vključevalo tudi nadzor nad vplivom obiskovalcev.

Ohranjanje kolišč na Igu

Kolišča na Igu so neprecenljiva dediščina, ki so bila v preteklosti že predmet mednarodnega priznanja. Kljub temu so v zadnjem času ogrožena zaradi naravnih in človeških dejavnikov. V skladu z novim načrtom bodo izvedeni posebni ukrepi za zaščito teh arheoloških najdišč, s čimer bomo ohranili njihovo zgodovinsko vrednost za prihodnje generacije.

“Načrt upravljanja je rezultat dolgoletnih prizadevanj in sodelovanja različnih strokovnjakov. Ohranjanje kolišč na Igu je nujno za našo skupno dediščino,” je poudaril predstavnik vlade.

Trajnostni razvoj in obisk parka

Ključni cilj novega načrta je tudi trajnostni razvoj Krajinskega parka Barje, ki vključuje naravovarstvene in kulturne vidike. Obiskovalce bodo v prihodnje usmerjali z novimi informacijskimi tablami in vodenimi potmi, kar bo zmanjšalo vpliv na občutljive dele parka. Vse aktivnosti bodo skrbno načrtovane, da se zagotovi zaščita narave in kulturne dediščine, hkrati pa omogoči nepozabno izkušnjo obiskovalcem.

Implementacija načrta je že v teku, pričakovati pa je, da bo prinesla pozitivne spremembe za celotno območje Krajinskega parka Barje. Povečana osveščenost javnosti ter boljša infrastruktura za obiskovalce bodo pripomogle k trajnostnemu razvoju in ohranjanju naravne in kulturne dediščine. Tako bo park lahko nadaljeval svojo vlogo pomembnega naravnega in kulturnega območja v Sloveniji.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja