Tehnološki velikani se podajajo v svet jedrske energije. Google je sklenil dogovor z ameriškim podjetjem Elementl Power za razvoj treh naprednih jedrskih elektrarn v Združenih državah Amerike. Hkrati pa sta Microsoft in Amazon prav tako napovedala svoje načrte za uporabo elektrike iz jedrskih virov. Projekt, ki ga vodi Google, bo v začetnih fazah financiran s strani podjetja, kar je bilo uradno sporočeno ta teden.
Amanda Peterson Corio, vodja Googlovega energetskega oddelka za podatkovne centre, je pojasnila, da je namen tega dogovora podpreti zanesljivo oskrbo z energijo, ki bo omogočila napredne tehnologije, kot je umetna inteligenca, in spodbujala ameriške inovacije. Elementl Power, s sedežem v Greerju v Južni Karolini, bo izbiral lokacije za postavitev reaktorjev in ocenil ponudnike jedrske tehnologije ter gradbene partnerje.
Reševanje izzivov rastočih energetskih potreb
Tehnološka podjetja v trenutku hitrega napredka umetne inteligence iščejo nove načine za zadostitev naraščajočih potreb po električni energiji. Po ocenah Mednarodne agencije za energijo (IEA) se bo poraba elektrike v podatkovnih centrih do leta 2030 več kot podvojila. To predstavlja velik izziv pri zagotavljanju zadostne oskrbe z energijo.
Microsoft in Amazon sledita trendu
Poleg Googla sta svoja načrta za uporabo jedrske energije razkrila tudi Microsoft in Amazon. Ta korak je del širše strategije, s katero želijo tehnološka podjetja zagotoviti stabilno in zanesljivo oskrbo z energijo za svoje podatkovne centre, ki so srce njihovega poslovanja.
Vključevanje jedrske energije v energetske strategije tehnoloških velikanov predstavlja pomemben korak k trajnostni prihodnosti. Kako se bo to odrazilo na globalne energetske trge in okoljske cilje, bo pokazal čas. Vse kaže, da si tehnološki giganti želijo igrati ključno vlogo pri oblikovanju prihodnosti energetike.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana