Prepoved šaha v Afganistanu: Talibani zaostrujejo omejitve

chess chess

V Afganistanu je igranje šaha postalo novo žrtveno jagnje v dolgem nizu prepovedi, ki jih nalaga talibanska oblast. V skladu z nedavno sprejeto odločitvijo, ki jo je podprlo Ministrstvo za spodbujanje vrednot in preprečevanje greha, šah velja za “haram” – prepovedan in škodljiv. Ta odločitev prihaja po letu 2021, ko so talibani ponovno prevzeli oblast v državi.

Po poročanju uradnih virov je odločitev o prepovedi igranja šaha temeljila na “verskih premislekih”. Tamkajšnje ministrstvo je v skladu s svojimi smernicami razglasilo, da šah ni v skladu z islamskimi zakoni, ki jim sledijo trenutne afganistanske oblasti. Ministrstvo za šport je potrdilo ustavitev vseh šahovskih dejavnosti do razrešitve vprašanj o zakonitosti igre.

»Dokler ustreznih odgovorov ne bo, pa tudi ni mogoče razmišljati o obuditvi šaha oziroma kakršnih koli oblikah podpore tej igri,« so pojasnili uradniki na ministrstvu za šport.

Šahovska zveza in pritisk javnosti

Afganistanska šahovska zveza, ki je delovala pod okriljem nacionalnega športnega ministrstva, je bila razpuščena. Kljub temu, da je šah v Afganistanu doživel preporod, so bile vse pobude šahistov in ljubiteljev igre, da bi še naprej igrali, zavrnjene. Prepoved šaha, ki je ena izmed najstarejših miselnih iger na svetu, je bila sprejeta kljub pritiskom javnosti.

Stave in družbene omejitve

Po mnenju nekaterih verskih strokovnjakov naj bi bila prepoved šaha povezana predvsem s preprečevanjem stav, ki so ob šahovskih dvobojih zelo priljubljene. Igre na srečo in druge oblike hazarda so po islamskih zakonih prepovedane. Kljub temu je poteza vlade le ena izmed številnih omejitev, ki jih sprejema v zvezi s športom, kulturo, umetnostjo in izobraževanjem. V preteklih letih so talibani med drugim prepovedali poslušanje glasbe, razen ob verskih obredih, ter univerzitetno izobraževanje ženskam.

Prepoved šaha v Afganistanu tako predstavlja še eno v vrsti omejitev, ki jih je nova vlada uvedla na področju družbenega življenja. Ali bo šah kdaj ponovno dovoljen, ostaja neznano, saj je vse odvisno od verskih in političnih premislekov, ki trenutno prevladujejo v državi.

 

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja