V nedeljo je jordansko antično mesto Petra, eno od sedmih čudes sveta, doživelo nenadne poplave, ki so terjale življenje belgijske turistke in njenega sina. Reševalci so bili zaposleni z evakuacijo približno 1800 turistov iz znamenitega arheološkega najdišča, ki je kljub močnim vremenskim razmeram ostalo brez večjih žrtev. Do tragičnega dogodka je prišlo v regiji Šobak, približno 200 kilometrov južno od prestolnice Aman, kjer so reševalne ekipe po večurnem iskanju našle posmrtne ostanke obeh žrtev.
Nenadna poplavna voda je zajela območje, kjer se je nahajala skupina turistov, med katerimi je bilo tudi 14 Čehov. Belgijka in njeni trije otroci so bili del te skupine, ki je tistega dne obiskovala regijo brez vodnika. Guverner mesta Maan, Hasan al-Džabur, je potrdil, da so reševalci uspeli rešiti dva od treh otrok, medtem ko sta mati in brat podlegla posledicam poplav.
Evakuacija in pretekle izkušnje
Oblasti so že v preteklosti izvajale podobne evakuacije iz Petre zaradi vse pogostejših neurij, ki jih znanstveniki povezujejo s podnebnimi spremembami. Arheološko najdišče Petra je pod Unescovo zaščito kot svetovna kulturna dediščina in je znano po svojih templjih, vklesanih v skalo. Petra je simbol Jordanije in njena najbolj obiskana turistična atrakcija, ki privablja obiskovalce z vsega sveta.
Podnebne spremembe in njihov vpliv
Zaradi podnebnih sprememb se v regiji vse pogosteje pojavljajo ekstremne vremenske razmere, kar vpliva na varnost obiskovalcev. Čeprav so poplave v Petri tokrat zahtevale manj žrtev, se postavlja vprašanje o dolgoročni varnosti in zaščiti tega zgodovinskega mesta.
Reševalne ekipe in oblasti si še naprej prizadevajo za zagotavljanje varnosti turistov ter ohranjanje tega edinstvenega arheološkega bisera. V prihodnosti bodo verjetno potrebni še dodatni ukrepi za zaščito obiskovalcev pred nepredvidljivimi vremenskimi razmerami, ki jih prinašajo podnebne spremembe.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana