Evropska komisija se pripravlja na predstavitev nove strategije, s katero bo pozvala evropske državljane k skrbnejši uporabi vode. Strategijo, ki bo uradno predstavljena v začetku junija, so načrtovali že prejšnji mandati, vendar še ni bila realizirana. Glavni poudarek bo na ozaveščanju o prekomerni porabi vode in nujnosti varčevanja.
Povprečna dnevna poraba vode na prebivalca v Evropski uniji znaša 120 litrov. Evropska komisarka za okolje, Jessika Roswall, opozarja:
»Zavedati se moramo, da je voda omejen vir. Potrebujemo več ozaveščenosti in spremembo odnosa do vode, tako v industriji, kmetijstvu kot pri potrošnikih.«
Italija je trenutno država z najvišjo porabo pitne vode – 243 litrov na osebo na dan. Slovenija je le 2 litra nad evropskim povprečjem.
Vremenski izzivi in suše
Prihod nove strategije sovpada z zaključkom spomladi, ki je verjetno na poti, da postane ena izmed najbolj sušnih v zgodovini merjenja vremena v Evropi. Voda je ena od glavnih skrbi Evropejcev, kar dokazuje tudi peticija, ki jo je podpisalo 1,8 milijona Evropejcev, zahtevajoč, da voda ostane javna dobrina in storitev.
Ukrepi proti onesnaževanju
Nova strategija bo prav tako obravnavala problematiko poplav, suš in onesnaževanja voda. Predvidena je tudi pobuda za čiščenje t.i. “večnih kemikalij”, kot so per- in polifluoroalkilne (PFAS) snovi, ki so prisotne v številnih industrijskih izdelkih in so povezane z različnimi zdravstvenimi tveganji. Evropska komisija namerava za čiščenje teh snovi vključiti javno-zasebna partnerstva, saj bodo za ta namen potrebna znatna finančna vlaganja.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana