Vsako leto, v tretjem tednu januarja, Evropa obeležuje teden boja proti raku materničnega vratu, bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s pravočasnim odkrivanjem predrakavih sprememb. Presejalni programi in cepljenje proti humanemu papilomskemu virusu (HPV) igrajo ključno vlogo pri zmanjševanju pojavnosti te oblike raka. Kljub temu je ozaveščenost o pomenu rednih ginekoloških pregledov še vedno nujna.
Od okužbe do bolezni: razumevanje razvoja raka materničnega vratu
Rak materničnega vratu se razvija kot posledica okužbe s HPV, ki je spolno prenosljiva in jo lahko prenašajo tako moški kot ženske. Proces prehoda od okužbe do razvoja raka traja več let, pri čemer se zdrave celice postopoma spreminjajo v predrakave in nato rakave celice. Ena največjih težav je pomanjkanje zgodnjih simptomov, saj se znaki bolezni pojavijo šele v kasnejših fazah.
Prepoznavanje simptomov
Kljub pomanjkanju zgodnjih simptomov je pomembno poznati znake, ki lahko nakazujejo na napredovalo bolezen. Med njimi so:
– krvavitve ali rjav izcedek po spolnem odnosu ali med dvema menstruacijama,
– dolgotrajen neprijeten izcedek iz nožnice,
– boleč spolni odnos,
– nenehne bolečine v križu,
– pogosto in boleče uriniranje ali prisotnost krvi v urinu.
Preventiva kot rešitev: presejalni pregledi in cepljenje
Ženske, ki redno obiskujejo presejalne preglede, imajo med 70 % in 80 % manjšo verjetnost za razvoj raka materničnega vratu. Presejalni pregledi, kot je PAP test, omogočajo odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb. V Sloveniji presejalni program ZORA ponuja sistematične preglede, ki so v zadnjih dveh desetletjih znatno zmanjšali pojavnost raka materničnega vratu.
Program ZORA: slovenska zgodba o uspehu
Program ZORA je Slovenijo postavil med evropske države z najnižjo obolevnostjo za rakom materničnega vratu. V zadnjih dvajsetih letih se je pojavnost bolezni prepolovila. Kljub temu pa je odzivnost na program variabilna. Nižja udeležba je značilna za ženske, stare med 30 in 39 let, kar je zaskrbljujoče, saj se bolezen pogosto pojavlja pred 50. letom starosti. Za Slovenijo je v zadnjih treh letih (2020-2023) odzivnost znašala med 69 % in 71 %, medtem ko je bila za Mestno občino Ljubljana med 67 % in 69 %.
Pomen ozaveščanja in vključevanja
Ozaveščanje o pomenu preventive in presejalnih pregledov ostaja prednostna naloga na področju javnega zdravja. Z večjo vključenostjo in informiranostjo lahko še naprej zmanjšujemo breme te bolezni in s tem rešujemo življenja. Evropski teden boja proti raku materničnega vratu je priložnost, da poudarimo pomen zgodnjega odkrivanja in preprečevanja ter pozovemo k večji udeležbi v presejalnih programih.
Spletno uredništvo