Nevarna živila preplavljajo Evropo: Kriminalne združbe na pohodu, le kako zaščititi svoje zdravje?

food food

V obsežni operaciji so organi pregona po vsej Evropski uniji zasegli ponarejena živila v vrednosti 91 milijonov evrov, ki so vsebovala nevarne snovi, kot sta živo srebro in strupeni pesticidi.

Samo v Sloveniji se zaradi ponarejenih živil izgubi sedem milijonov evrov prodaje in 19 delovnih mest. Ta problem ni samo gospodarski, ampak tudi resno ogroža zdravje potrošnikov in evropsko kulinarično dediščino.

Kampanja EUIPO: “Kaj je na vaši mizi?”

Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je ob svetovnem dnevu boja proti ponarejanju sprožil kampanjo, ki opozarja na nevarnosti ponarejene hrane in pijače. Kampanja poudarja, da ponarejanje predstavlja znatno tveganje za zdravje potrošnikov in škoduje evropskemu gospodarstvu.

Elektronsko poslovanje in ponarejanje

Rast elektronskega trgovanja je kriminalnim združbam omogočila nove poti za distribucijo ponarejenih živil. Zaradi tega je za potrošnike vse težje prepoznati prave izdelke, saj kriminalci ponarejajo oznake in embalažo ter prilagajajo proizvodne procese za visoko vrednostne izdelke.

“Ponarejena živila in pijače predstavljajo resno grožnjo javnemu zdravju. Naša kampanja potrošnikom ponuja znanje, da se lahko zaščitijo, hkrati pa podpira zakonita podjetja, ki spoštujejo visoke standarde kakovosti EU. To je boj, ki ga moramo voditi skupaj – pristojni organi, proizvajalci in potrošniki,” je dejal izvršni direktor EUIPO João Negrão.

Zdravstvena tveganja in gospodarski vpliv

Ponarejena živila pogosto vsebujejo nevarne snovi, kot so metanol, živo srebro in različni pesticidi, ki predstavljajo tveganje za zdravje. Ponarejanje pijač, zlasti alkoholnih, ostaja velika težava, saj kriminalci uporabljajo napredne metode za zavajanje potrošnikov.

Po podatkih EUIPO se v EU letno izgubi 2.289 milijonov evrov prodaje in skoraj 5.700 delovnih mest zaradi ponarejanja v sektorju vina in žganih pijač. Slovenija vsako leto izgubi sedem milijonov evrov prodaje in 19 delovnih mest v tem sektorju.

Geografske označbe kot zanesljiv znak kakovosti

Geografske označbe (GO) so pomemben del evropske živilske industrije, saj omogočajo potrošnikom, da zaupajo kakovostnim proizvodom. Te označbe ščitijo imena proizvodov, ki izvirajo iz določenih regij in imajo lastnosti povezane z geografskim okoljem. V EU je registriranih več kot 3.600 proizvodov z geografskimi označbami.

Kampanja EUIPO “Kaj je na vaši mizi?” ponuja potrošnikom nasvete, kako se izogniti ponarejenim izdelkom. Priporoča se nakup pri uradnih trgovcih in preverjanje označevanja izdelkov ter logotipov certifikacije. Potrošniki naj bodo pozorni na uradne oznake geografske označbe EU, kot so ZOP, ZGO in ZTP.

Aktivno ukrepanje proti ponarejanju

EUIPO aktivno sodeluje v boju proti ponarejanju, saj sodeluje z različnimi organizacijami in organi pregona. Operacija OPSON, ki jo vodi Europol, je leta 2024 privedla do zasega 22.000 ton živil in 850.000 litrov pijač. Ta operacija je razkrila obsežnost problema in privedla do razbitja več kriminalnih mrež ter prijave več sto oseb.

Ponarejanje hrane in pijače je najpogosteje povezano z organiziranim kriminalom, ki ogroža zakonita podjetja in zdravje potrošnikov ter finančno podpira druge vrste hudih kaznivih dejanj.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja