Policija je aprila ovadila osebo, ki naj bi bila odgovorna za onesnaženje štirih vodnjakov ljubljanske vodarne Hrastje, poroča Dnevnik. Onesnaženje, ki traja že od januarja prejšnjega leta, še vedno ni sanirano, zaradi česar so štirje vodnjaki izključeni iz vodovodnega sistema. Osumljenec naj bi zaradi malomarnosti povzročil kaznivo dejanje onesnaženja pitne vode.
Podrobnosti o osumljencu policija zaradi varstva osebnih podatkov ni razkrila. Policija je vložila ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode zaradi malomarnosti. Vodarna Hrastje, ki je po vodarni Kleče drugi največji vir pitne vode za Ljubljano, oskrbuje predvsem vzhodni del mesta. Od lanskega januarja deluje okrnjeno, saj so analize pokazale presežek kemikalije tetrakloroeten, ki se uporablja kot topilo v industriji. Zaradi pravočasnega izločanja onesnaženih vodnjakov iz sistema, slednji ni bil kontaminiran.
Sumljiv izvor onesnaženja
V podjetju Voka Snaga, ki upravlja vodovodni sistem, sumijo, da je do onesnaženja prišlo na območju Novih Jarš. V zaledju tega območja se nahaja vodarna Hrastje. Onesnaženje naj bi povzročilo razlitje topila januarja lani. Zaradi tega incidenta sta še vedno zaprta dva vodnjaka, ki sta bila preventivno izločena že dva meseca prej, skupaj z dvema dodatnima.
Vodarna Hrastje ranljiva zaradi sistemskih težav
V preteklem letu so v vodarni Kleče načrpali 4,2 milijona kubičnih metrov vode, leta 2018 pa približno 10 milijonov. V Klečah so lani načrpali 16,8 milijona kubičnih metrov vode, v ostalih treh vodarnah pa nekaj več kot pet milijonov. Poročilo podjetja Voka Snaga poudarja, da je vodarna Hrastje ranljiva zaradi sistemskih težav in neprimerne ureditve. Pojavljajo se nova onesnaževala, ki izvirajo iz gospodinjstev in industrije. Prisotna so tudi stara onesnaževala, katerih viri so še aktivni, kar preprečuje naravne procese čiščenja podzemne vode.
Podjetje Voka Snaga redno izvaja preizkuse in sodeluje s pristojnimi institucijami pri nadzoru, vendar opozarja, da je nujno potrebno sistemsko reševanje problema na državni ravni. Opozarjajo tudi na pomanjkanje ustreznega projektnega vodenja za tovrstne primere, kar vodi v poslabšanje razmer.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana