Pomen ustanovitve pokrajin: Prizadevanja nekdanjih poslancev

zastava slo 2 zastava slo 2

Na slovesnosti društva poslancev 80 pred dnevom državnosti, ki je bila letos posvečena 80-letnici konca druge svetovne vojne in 35-letnici prvih demokratičnih volitev v Sloveniji, so nekdanji poslanci ponovno poudarili pomen ustanovitve pokrajin.

Nekdanji poslanci so se zavezali k prizadevanjem za ustanovitev pokrajin, kar vidijo kot ključno za enakomeren razvoj države.

Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je v svojem nagovoru nekdanje poslance pohvalila za njihovo pomembno delo in poudarila, da je Slovenija zaradi njihovih prizadevanj med najstabilnejšimi državami v srednji in vzhodni Evropi. Omenila je, da razvoj države ni odvisen le od materialnih kazalcev, temveč tudi od vrednot, kot sta strpnost in zavzemanje za različnost.

V svojem govoru je Klakočar Zupančič opozorila na pomembnost transparentne in dosledne mednarodne politike Slovenije, predvsem v kontekstu odzivanja na agresorje in vojne zločine na kriznih območjih. Izpostavila je potrebo po aktivnem sodelovanju v mednarodni skupnosti.

Podpora ustanovitvi pokrajin

Prvi predsednik društva Rudi Moge je poudaril nujnost ustanovitve pokrajin kot koraka k enakomernemu razvoju različnih delov Slovenije in decentralizaciji političnih strank. Spomnil je, da so tudi sosednje države že uvedle podobne delitve, in pozval aktualne poslance, da prisluhnejo pobudam društva in pripravijo zakon o pokrajinah. Po njegovih besedah bi to simbolično zaključilo proces osamosvojitve Slovenije.

Pobudnik za pokop primorskih žrtev, Bogdan Vidmar, je govoril o pomenu skupnosti in sodelovanja med narodi. Izrazil je zaskrbljenost zaradi širjenja vojn po svetu in poudaril potrebo po medsebojnem sodelovanju narodov.

Trenutni predsednik društva Marjan Podobnik je predstavil Zavezo 2025, s katero so se nekdanji poslanci zavezali k spoštljivim in strpnim odnosom med ljudmi ne glede na politična prepričanja. Prizadevali se bodo tudi za krepitev vladavine prava, ustanovitev pokrajin in izboljšanje delovanja nadzornih in preiskovalnih organov.

Na slovesnosti so nekdanji poslanci jasno izrazili svojo vizijo za prihodnost Slovenije, kjer bo ustanovitev pokrajin igrala ključno vlogo pri enakomernejšem razvoju države in politični decentralizaciji. Njihova prizadevanja so usmerjena k boljšim medčloveškim odnosom in krepitvi pravne države.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja