Povišanje cen vrtcev v Sloveniji: Kako bodo starši zdržali?

kindergarten 1 kindergarten 1

Starši po vsej Sloveniji se soočajo z novico, ki bo dodobra pretresla družinski proračun. V večini mestnih občin, vključno z Ljubljano, Kranjem, Mariborom in Koprom, se bodo cene javnih vrtcev znatno povišale zaradi reforme plač v javnem sektorju. Povišanja bodo začela veljati 1. maja 2025, kar bo povzročilo dodatne finančne obremenitve za starše, zlasti tiste z otroki v prvem starostnem obdobju. Spremembe so odziv na naraščajoče stroške dela in uvedbo novega plačnega sistema.

V različnih mestih so se odločili za dvig cen zaradi podobnih razlogov. V Novi Gorici bodo cene vrtcev višje za 20 do 30 odstotkov, medtem ko bodo v Kranju prvotno narasle za 6 odstotkov, z nadaljnjim povečanjem za 3 odstotke oktobra. Občina bo sicer poskrbela za dodatno subvencijo, kar bo nekoliko ublažilo finančni pritisk na starše.

Primer iz Novega mesta in Maribora

V Novem mestu bodo cene 1. maja povišane za 6,5 odstotka, sledi pa dodatno zvišanje oktobra in skozi leto 2026. V Mariboru se bodo starši v najnižjem dohodkovnem razredu soočili s povišanjem za tri evre mesečno. Mestni svet je zavrnil predlog o zmanjšanju občinskih subvencij, zaradi katerih občina letno porabi dva milijona evrov.

Ptuj in stroški plačne reforme

Na Ptuju so se cene vrtcev v zadnjih dveh letih že trikrat dvignile. Županja Nuška Gajšek pojasnjuje, da stroški dela predstavljajo 80 odstotkov vseh stroškov, pri čemer občina pokriva 60 odstotkov podražitev. Cena programa za prvo starostno obdobje se je na Ptuju povečala za skoraj 3,5 odstotka.

Velenje, Koper in prihodnje spremembe v Ljubljani

V Velenju in Kopru so se cene vrtcev že dvignile. Podobno povišanje se pričakuje tudi v Ljubljani, kjer je bila zadnja podražitev zabeležena 1. oktobra 2023. Trenutna cena dnevnega programa za prvo starostno obdobje v Ljubljani znaša 732 evrov. Zaradi naraščajočih stroškov plač in materiala, ki so za več kot osem odstotkov višji od trenutnih cen, je pričakovati nadaljnje podražitve.

Različni odzivi na zvišanje cen

Starši in lokalne skupnosti so se na povišanja odzvali z zaskrbljenostjo. Nekateri starši so izrazili nezadovoljstvo nad dejstvom, da plačne reforme in s tem povezani stroški neposredno vplivajo na njihove mesečne obveznosti. Vendar pa mestne oblasti poudarjajo, da so zvišanja nujna za vzdrževanje kakovosti storitev in kritje naraščajočih stroškov dela.

Kljub finančnim obremenitvam, ki jih prinašajo povišanja cen vrtcev, mestne oblasti zagotavljajo, da bodo poskušale ublažiti vpliv na starše z dodatnimi subvencijami in drugimi ukrepi. Ostajajo vprašanja o dolgoročnih rešitvah za zagotavljanje cenovno dostopnega varstva otrok.

 

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja