Slovenija med najvarnejšimi v EU: Smrtne žrtve upadajo

traffic traffic

V Evropski uniji so leta 2023 povprečno zabeležili 46 smrtnih žrtev na milijon prebivalcev v prometnih nesrečah, medtem ko je Slovenija poročala o 39 smrtnih žrtvah na milijon prebivalcev. Agencija za varnost prometa (AVP) je razkrila, da so preliminarni rezultati za leto 2024 še bolj spodbudni. Slovenija je z 32 smrtnimi žrtvami na milijon prebivalcev zasedla 8. mesto v EU.

Slovenija je v letu 2024 napredovala za pet mest na lestvici prometne varnosti v primerjavi z letom 2023. Na AVP poudarjajo, da je lani število smrtnih žrtev upadlo za 18 odstotkov, kar je najmanj, odkar se vodi statistika. Agencija to pripisuje načrtnemu in učinkovitemu delu na področju preventive in varnosti cestnega prometa, ki ga izvajajo že vrsto let.

Vpliv tehnologije in infrastrukture

AVP izpostavlja pomemben napredek na področju tehnologije, ki vključuje sodobne varnostne in asistenčne sisteme v vozilih ter boljšo pasivno varnost. Poleg tega so bili izvedeni pomembni koraki na področju digitalizacije, informatike in izboljšanja cestne infrastrukture. Vse to, skupaj z boljšim nadzorom, prispeva k nižanju števila smrtnih žrtev.

Cilji za prihodnost

Slovenija si prizadeva za Vizijo nič smrtnih žrtev do leta 2050. AVP se je zavezal, da bo vso svojo energijo usmeril v doseganje ciljev iz resolucije o nacionalnem programu varnosti cestnega prometa 2023-2030, ki predvideva 30 smrtnih žrtev in 400 hudo poškodovanih na cestah do leta 2030.

Stanje v Evropski uniji

V letu 2023 je v prometnih nesrečah v EU umrlo 20.380 ljudi, kar je 1,3 odstotka manj kot leta 2022. Leta 2020 je pandemija covida-19 povzročila znatno zmanjšanje števila smrtnih žrtev na 18.830, vendar se je v letih 2021 in 2022 to število povečalo, a se ni vrnilo na raven pred pandemijo.

Najbolj in najmanj varne države

Med državami EU je Švedska zabeležila najnižjo stopnjo smrtnih žrtev v prometu, z 22 smrtnimi žrtvami na milijon prebivalcev. Na Danskem in Malti so zabeležili 27 oziroma 30 smrtnih žrtev. Po drugi strani sta Bolgarija in Romunija zabeležili najvišjo stopnjo, z 81 smrtnimi žrtvami na milijon prebivalcev, sledila pa jima je Latvija z 75.

 

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja