Slovo Ančke Gošnik Godec: Legenda slovenskih ilustracij

Ancka Gosnik Godec Ancka Gosnik Godec
Vir: Knjižnica Šmarje pri Jelšah FB

V 98. letu starosti nas je zapustila ugledna slovenska ilustratorka Ančka Gošnik Godec, ki je s svojimi čudovitimi ilustracijami obogatila več kot 100 otroških knjig, vključno z nepozabnimi naslovi, kot so Muca Copatarica, Mamka Bršljanka in Lučka Regrat. Njena dela so bila nepogrešljiv del otroštva mnogih generacij, poročajo številni slovenski mediji.

Začetki in razvoj kariere

Ančka Gošnik Godec, rojena v Celju leta 1927, je svojo umetniško pot začela na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je diplomirala iz slikarstva in zaključila podiplomski študij grafike pri Božidarju Jakcu. Njene prve ilustracije so krasile revijo Pionir, kasneje pa so se pojavile tudi v taborniških knjigah. Prvi večji projekt je bila slikanica Vile avtorja Charlesa Perraulta, ki je izšla leta 1960 v prevodu Ceneta Vipotnika.

Umetniška zapuščina

Gošnik Godec je bila znana po svojem izjemnem občutku za slovensko pokrajino in materialno dediščino, kar je bilo očitno v delih, kot so Slovenske ljudske pravljice, Tri botre lisičice in Babica pripoveduje. Njene ilustracije so bile polne pravljičnih bitij, ki so izvirale iz mitične zavesti, kar je v svoji kritiki poudarila tudi likovna kritičarka Judita Krivec Dragan.

Nagrade in priznanja

Ančka Gošnik Godec je za svoje delo prejela številne nagrade, vključno s tremi Levstikovimi in nagrado za življenjsko delo Hinko Smrekar. Njena dela so bila priznana tudi v tujini, kjer je prejela nagrade, kot so Zlato pero v Beogradu in priznanje na knjižnem sejmu v Leipzigu. Lani je bila počaščena z nagrado Riharda Jakopiča za likovno in vizualno umetnost za življenjsko delo.

Zavezanost tradiciji in inovacija

Gošnik Godec je s svojimi ilustracijami ostala zvesta tradiciji domačega pripovedništva, a hkrati vnesla inovativne pristope in tehnike. Njena dela so prepletala elemente fantastike, srednjeveških iluminacij in realistične tradicije 19. stoletja, kar jih je naredilo edinstvene.

Osebni vpliv in družbeni pomen

Nekdanji urednik Pavle Učakar je Ančko Gošnik Godec označil kot največjo učiteljico svojega poklica in priznal, da se je največ naučil prav od nje. S svojimi deli je vplivala na mnoge, kar je potrdila tudi ob njenem 90. rojstnem dnevu izdana knjiga Zlata skledica, ki je postala simbol njenega ustvarjalnega opusa.


Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja