Razvoj superračunalnika in tovarne umetne inteligence (AI Factory) v Sloveniji predstavlja pomemben korak k digitalni preobrazbi in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Vlada dr. Roberta Goloba je skupaj z Ministrstvom za digitalno preobrazbo sprejela ključne ukrepe za uresničitev tega projekta, ki Slovenijo umešča med vodilne države na področju visokozmogljivega računalništva.
Ključne odločitve vlade
24. oktobra lani je Vlada RS sprejela sklep o pripravi prijave na razpis za pridobitev superračunalnika, ki bo namenjen umetni inteligenci. Predvidena lokacija za ta projekt je Maribor, kjer že poteka izgradnja podatkovnega centra pod okriljem ARNES. Ta bo ključen za delovanje novega superračunalnika.
Priprave na prijavo so v polnem teku, saj se Slovenija želi vključiti v drugi prijavni rok, ki se je odprl 1. februarja. V prvem krogu razpisa EuroHPC je Slovenija sodelovala kot članica konzorcija. Superračunalnik se bo financiral s sredstvi EuroHPC, ki bo pokrival do 50 % stroškov, Slovenija pa bo prispevala 50 milijonov evrov.
Strukturiranje projekta
Projekt je razdeljen na dve fazi.
Prva faza vključuje nakup in vzpostavitev osnovne strojne opreme superračunalnika, kar vključuje shranjevalno in storitveno infrastrukturo. Ta faza bo omogočila takojšnjo uporabnost superračunalnika za raziskave in razvoj umetne inteligence.
Druga faza, ki je predvidena dve leti po začetku delovanja superračunalnika, bo obsegala nadgradnjo z najnovejšimi GPU enotami in drugo dostopno tehnologijo. Ta korak bo zagotavljal dolgoročno konkurenčnost projekta.
Pomen superračunalnika za raziskave in gospodarstvo
Novi superračunalnik bo nadgradil obstoječe zmogljivosti, ki jih ponuja superračunalnik Vega. Njegova moč bo omogočila izvajanje zahtevnih raziskav in razvoj naprednih rešitev na področjih, kot so umetna inteligenca, analiza velikih podatkov, biotehnologija in okoljske znanosti. Projekt bo tudi prispeval k razvoju novih poslovnih priložnosti, ustvarjanju delovnih mest ter povečanju mednarodnega sodelovanja in prepoznavnosti Slovenije.
Sodelovanje različnih institucij
Prijavo je oddal Institut informacijske znanosti (IZUM) v sodelovanju z različnimi institucijami, vključno z Institutom Jožef Stefan, Univerzo v Mariboru in Gospodarsko zbornico Slovenije. Dogovorili so se za skupen pristop in financiranje prijave, kar vključuje najboljše strokovnjake s področja informacijskih tehnologij in umetne inteligence.
Nadaljevanje razvoja
Direktor IZUM-a dr. Aleš Bošnjak je ob oddaji prijave izpostavil uspehe slovenskega superračunalnika Vega ter pomen tovrstnih prizadevanj za prihodnost. “V Sloveniji smo bili priča izjemnemu uspehu ob zagonu najzmogljivejšega slovenskega superračunalnika Vega, ki je omogočil razvoj Slovenije na strateško pomembnem področju superračunalništva,” je dejal Bošnjak.
Ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer pa je poudarila, da bo novi superračunalnik znatno nadgradil obstoječe zmogljivosti in omogočil izvajanje najzahtevnejših raziskav. “Celotna vrednost projekta znaša 150 milijonov evrov, od tega do 75 milijonov evrov iz nacionalnih sredstev in do 75 milijonov evrov predvidenega sofinanciranja EU,” je dodala Klampfer.
Projekt superračunalnika in tovarne umetne inteligence predstavlja strateško pomemben korak za Slovenijo, saj bo okrepil digitalno preobrazbo in povečal konkurenčnost gospodarstva. Z investicijo v novo infrastrukturo se Slovenija umešča med ključne akterje na področju visokozmogljivega računalništva v Evropi. S tem projektom Slovenija ne le da drži korak s hitrim razvojem tehnologij, temveč tudi postavlja temelje za prihodnje inovacije in raziskave na področju umetne inteligence.
Spletno uredništvo