Upokojenci kot oskrbovalci: Nov predlog zakona razburkal javnost

wheelchair wheelchair

Na nedavni seji Ekonomsko-socialnega sveta je bil obravnavan predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki bi upokojencem omogočil, da postanejo oskrbovalci svojih bližnjih. Poleg tega so razpravljali tudi o noveli zakona o osebni asistenci, ki ureja pravice osebnih asistentov. Vladna in sindikalna stran se bosta nadalje usklajevali, preden bo predlog predložen Državnemu zboru.

Predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je predstavil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, predvideva izboljšanje izmenjave informacij med ministrstvom, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in izvajalci dolgotrajne oskrbe. Cilj je, da se omogoči čim boljše izvajanje zakona. Sodelujoči na seji so poudarili, da je predlog pomemben za učinkovito izvajanje zakona o dolgotrajni oskrbi, saj bo z 1. julijem uveden prispevek za dolgotrajno oskrbo, pravica do oskrbe na domu pa bo začela veljati istega dne.

“Predlog novele zakona je ključnega pomena za učinkovito izvajanje dolgotrajne oskrbe,” je izjavila Martina Vuk iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije.

Delodajalska stran izraža pomisleke glede izračunov vladne strani o potrebnih sredstvih za izvajanje zakona. Mitja Gorenšček iz Gospodarske zbornice Slovenije je izrazil dvom glede pobiranja prispevkov, ki naj bi trajalo šest mesecev, medtem ko se bodo sredstva porabljala le decembra.

Pomembnost osebne asistence

Predlog novele zakona o osebni asistenci je bil sprejet kot pomemben korak pri zaščiti osebnih asistentov in zagotavljanju ustreznega plačila za njihovo delo. Vendar pa sindikati pričakujejo nadaljnje usklajevanje odprtih vprašanj pred vložitvijo zakona v zakonodajni postopek. Andreju Zorku iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije se zdi ključno, da so osebni asistenti upravičeni do vseh pravic, ki pripadajo zaposlenim, vključno z dodatki za neenakomerno delovni čas in pravico do solidarnostne pomoči.

“Nekatere pravice so nadgrajene iz pravilnika v zakonske pravice, kar je velik korak naprej,” je poudaril Zorko.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Miro Smrekar je zahteval večjo preglednost glede zbranih sredstev in njihove porabe. Sindikati se strinjajo, da je treba preprečiti varčevanje na račun pravic ljudi in pričakujejo, da bo pred vložitvijo zakona potekalo dodatno usklajevanje z ministrstvom za delo.

 

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja