Voda v Maximarketu še vedno nevarna, skrivnost ostaja

kozarec vode kozarec vode

Po nedavni dezinfekciji vodovodnega sistema v ljubljanskem Maximarketu so rezultati testov še vedno pokazali prisotnost fekalnega onesnaženja, čeprav v manjših količinah. Razlog za to onesnaženje še vedno ni znan, čeprav so doslej zabeležili več kot 400 okuženih oseb, med katerimi sta bili dve hospitalizirani za krajši čas. Večje nevarnosti za zdravje ni bilo zaznati.

Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je v ponedeljek izvedel dezinfekcijo sistema v Maximarketu in ponovno odvzel vzorce za analizo. Rezultati so potrdili prisotnost fekalnega onesnaženja, vendar v manjših koncentracijah kot prej. Vzroki za onesnaženje ostajajo neznani, kar so potrdili tudi v Mercatorju.

“Vzroka za onesnaženje žal kljub vsem naporom še nismo uspeli ugotoviti, zelo intenzivno pa ga iščemo,” so pojasnili.

Na podlagi teh rezultatov ostajajo v veljavi vsi uvedeni ukrepi. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je danes izvedla dodatne inšpekcijske preglede v obratih, ki so povezani z istim vodnim virom. Ugotovili so, da so trije obrati, Kavarna in slaščičarna Maxi, Moji štruklji Maxi ter Čokoladni atelje Dobnik, zaprti, medtem ko trgovina Maximarket deluje v omejenem obsegu.

Širši vpliv in odzivi

Stanje spremlja tudi epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je zabeležila porast klicev glede prebavnih težav, povezanih z onesnaženo vodo. Do 15. ure so prejeli 484 klicev, dve osebi sta bili hospitalizirani. “Hujšega poteka bolezni ni zaznati,” so pojasnili na NIJZ. Svetujejo uživanje večjih količin tekočine za preprečevanje dehidracije.

V Maximarketu so pred dnevi pri osebju zaznali prebavne težave. Vzorce vode je prejšnji teden analiziralo komunalno podjetje Voka Snaga, ki je potrdilo prisotnost bakterije E.coli. Zaradi slabosti je bilo odsotnih več zaposlenih iz bližnjih stavb, vključno z državnim zborom in ministrstvi.

Kritike in opozorila

Zeleni Slovenije opozarjajo, da ta incident kaže na ranljivost vodnega sistema in tvegano naravo nadaljnje gradnje Kanala C0.

“Današnji incidenti so lahko le predokus prihodnosti, če se gradnja Kanala C0 ne ustavi,” so zapisali.

Zahtevajo neodvisno strokovno presojo vplivov na okolje in ustavitev projekta, ki ogroža zdravje ljudi.

Upravljanje z vodo v Ljubljani postaja vse večji izziv, incidenti pa opozarjajo na potrebo po celovitem pregledu in varovanju vodne infrastrukture. Skupnost pričakuje hitre in učinkovite rešitve za zaščito zdravja prebivalcev.

 

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja