Avtizem v Sloveniji: Pomen prilagoditve okolja in nevrodiverzitete

Avtist Lovro 2 Avtist Lovro 2

Avtizem: Življenjska pot, ki zahteva prilagoditev okolja

Avtizem, razvojna motnja, ki zaznamuje posameznike z izzivi na področju socialne interakcije in komunikacije, je vseživljenjska pot. Osebe z avtizmom v Sloveniji pogosto naletijo na ovire, saj okolje ni prilagojeno njihovim specifičnim potrebam. Svetovni dan ozaveščanja o avtizmu, ki ga obeležujemo 2. aprila, letos poudarja pomen nevrodiverzitete in ciljev trajnostnega razvoja, da bi ustvarili vključujočo družbo za vse.

Razumevanje avtizma

Avtizem predstavlja spekter razvojnih motenj, ki se kažejo predvsem v težavah s socialno komunikacijo, ponavljajočimi se vedenjskimi vzorci ter omejenimi interesi. Delež novorojenčkov, ki razvijejo avtizem, je v porastu, kar pripisujemo kombinaciji genetskih, imunskih, presnovnih in okoljskih dejavnikov. V Sloveniji število oseb z avtizmom dosega 20.000, pri čemer je motnja pogostejša pri moških.

Izzivi in priložnosti

Osebe z avtizmom, tako otroci kot odrasli, pogosto potrebujejo podporo za uspešno vključevanje v socialno in gospodarsko življenje. Zveza za avtizem Slovenije opozarja, da brez zgodnje intervencije in prilagojenega učenja mnogi odrasli ostanejo odvisni od pomoči drugih ali institucij. To ne le obremenjuje družine, temveč tudi širšo družbo.

“Osebe z avtizmom pogosto doživljajo ovire zaradi neprilagojenega okolja, ne zaradi pomanjkljivih sposobnosti. Potrebujemo vključujoče politike, ki omogočajo dostojno življenje,” pravi Slavko Bolčević, direktor VDC Tončke Hočevar.

Avtist Lovro na konju

Pomen nevrodiverzitete

Letos se svetovni dan avtizma osredotoča na nevrodiverziteto, ki poudarja naravne razlike v delovanju možganov. Namesto da te razlike dojemamo kot primanjkljaje, jih je treba prepoznati kot dragocene prispevke k družbeni raznolikosti. Nevrodiverziteta spodbuja širše razumevanje, ustvarjalnost in inovacije v družbi.

Pot naprej

Strokovnjaki se strinjajo, da morajo imeti osebe z avtizmom enake možnosti za razvoj in izražanje svojih potencialov. To vključuje dostop do prilagojenih izobraževalnih programov, zaposlitvenih priložnosti in socialne podpore. Vključujoče politike in prakse so ključne za zmanjšanje razlik in omogočanje enakopravnega sodelovanja v družbi.

Avtizem je del življenja mnogih posameznikov in njihovih družin. Z ustvarjanjem okolja, ki podpira nevrodiverziteto, lahko omogočimo, da vsak posameznik prispeva k skupnosti na svoj edinstven način.

 

Spletno uredništvo Naša Ljubljana

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja