Delavci se pogosto srečujejo z vprašanjem, do kdaj morajo izrabiti stari dopust, še posebej, če so bili na porodniški. Po Zakonu o delovnih razmerjih morajo delodajalci do konca marca obvestiti zaposlene o višini letnega dopusta, ki jim pripada v tekočem letu. Če tega ne storijo, so lahko kaznovani. Vendar pa je pomembno, da delavci razumejo, kako izrabiti preostali dopust iz preteklega leta in kakšne so njihove pravice, če so bili na porodniški.
Zakon o delovnih razmerjih določa, da je letni dopust mogoče izrabiti v več delih, vendar mora en del trajati vsaj dva tedna. Delavec mora najmanj dva tedna izrabiti do konca tekočega koledarskega leta, preostanek pa do 30. junija naslednje leto. Če dopust ni bil izrabljen zaradi bolezni, poškodbe ali porodniškega dopusta, ima delavec možnost, da ga prenese do 31. marca leta po letu, ko je bil dopust prenesen.
Posebnosti pri porodniškem dopustu
Delavci, ki so bili na porodniškem dopustu, imajo pravico izrabiti neizrabljen dopust do 31. marca leta, ki sledi letu, v katerem bi ga morali izrabiti. Ta določba omogoča fleksibilnost zaposlenim, ki zaradi družinskih obveznosti niso mogli izrabiti dopusta v predpisanih rokih.
Prilagoditve glede na delovni proces
Pri izrabi dopusta je potrebno upoštevati potrebe delovnega procesa in možnosti za počitek in rekreacijo delavca, hkrati pa tudi njegove družinske obveznosti. Delavec ima pravico izrabiti en dan dopusta po svoji izbiri, vendar mora delodajalca obvestiti vsaj tri dni vnaprej. V nekaterih primerih lahko delodajalec zavrne izrabo dopusta, če bi odsotnost delavca resno ogrozila delovni proces.
Kako lahko starši izkoristijo dopust
Starši šoloobveznih otrok imajo pravico izrabiti najmanj en teden letnega dopusta v času šolskih počitnic. To omogoča načrtovanje družinskih oddihov v obdobjih, ko so otroci prosti šole. Vse to je del prizadevanja za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.
Delodajalec je dolžan delavcu zagotoviti izrabo letnega dopusta v tekočem koledarskem letu, delavec pa je dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta.
Nenazadnje je letni dopust ključen za ohranjanje delovne učinkovitosti in duševnega zdravja. Pravočasna izraba dopusta omogoča, da se izognete izgubi pravice do počitka in morebitnim zapletom pri uveljavljanju odškodnin.
Spletno uredništvo Naša Ljubljana